czwartek, 22 lutego 2018 napisz DONOS@

Coraz więcej przypadków wirusowego zapalenia opon mózgowych

Od 1 czerwca do 7 lipca w województwie podlaskim zgłosiło się 198 osób z podejrzeniem zachorowań na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych enterowirusowych i nieokreślonych. Niemal wszyscy trafili do szpitali, ale jak podaje Joanna Gaweł, rzecznik prasowy wojewody podlaskiego, w tym samym czasie potwierdzono 46 przypadków zachorowań na enterowirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Przyczyną zachorowań były enterowirusy ECHO typ 30.

Na wirusowe zapalenie opon mózgowych chorują najczęściej małe dzieci i młodzież. Choroba rozprzestrzenia się drogą pokarmową i kropelkową. Objawy zapalenia opon są bardzo podobne do zatrucia lub grypy. Występują nudności, wymioty, bóle głowy. Leczenie to hospitalizacja, która trwa do dwóch tygodni.
Zdecydowana większość przypadków zachorowań na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych miała miejsce w Białymstoku i na terenie powiatu białostockiego. W związku z tym sanepid wzmógł na tym terenie kontrole w placówkach nauczania i wychowania oraz w placówkach wypoczynku letniego w zakresie przestrzegania wprowadzonego reżimu sanitarnego.
Lekarze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych zaliczają do grupy „chorób brudnych rąk” dlatego szczególnie ważne jest dbanie o higienę.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0