środa, 21 lutego 2018 napisz DONOS@

Dwa nowe przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików w województwie

Badania laboratoryjne potwierdziły kolejne dwa przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików w województwie podlaskim. Padłe, chore zwierzęta znaleziono pod koniec czerwca w pobliżu granicy z Białorusią. „Dodatnie wyniki badań laboratoryjnych wykonanych przez krajowe laboratorium referencyjne (PIWet-PIB w Puławach) zostały potwierdzone w laboratorium referencyjnym Unii Europejskiej do spraw afrykańskiego pomoru świń” – przekazał w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii.

Zwłoki dzika stanowiącego piąty przypadek (warchlak w wieku ok. 3 miesięcy) zostały znalezione w dniu 24 czerwca 2014 r. na terenie lasu w okolicy miejscowości Słoja (gmina Szudziałowo, powiat sokólski), w odległości około 9 km od granicy z Białorusią. 

Szósty przypadek ASF stanowi grupa padłych dzików (prawdopodobnie loszka-matka oraz trzy warchlaki stanowiące jej miot) znaleziona w dniach 24-30 czerwca 2014 r. w okolicach miejscowości Bobrowniki (gmina Sokółka, powiat białostocki), na obszarze przygranicznym, w odległości ok. 5 m od rzeki granicznej Świsłocz. 

Oba nowe przypadki ASF u dzików w Polsce zlokalizowane są na ustanowionym w lutym obszarze objętym ograniczeniami, na którym obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia, wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów prawa. - podkreśla Główny Lekarz Weterynarii.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0