wtorek, 20 lutego 2018 napisz DONOS@

Upalny wtorek

Dziś ma być najcieplejszy dzień w regionie. Synoptycy zapowiadają, że temperatura powietrza w cieniu osiągnie nawet 30°C. Słońce jak wstało kilkanaście minut po godzinie 4. rano zajdzie tuż przed 21. i prawdopodobnie nawet na chwilę nie schowa się za chmurą. Dziś w regionie ma nie padać. Lekarze ostrzegają, że upały są groźne dla ludzi. Nadmierna potliwość, osłabienie, zawroty głowy, drętwienie rąk i nóg albo nogi jak z waty oraz kołatanie serce – oto objawy odwodnienia, które w 30-stopniowe upały nie są rzadkością.

Lekarze zalecają aby nie przebywać na słońcu w godzinach południowych – od 11 do 16. Należy unikać ostrych, palących promieni słonecznych, chroniąc się w cieniu budynków, drzew i pod parasolem. 
Należy też pić dużo wody aby uzupełniać braki organizmowi. Dzieci powinny wypijać jej półtora litra dziennie, młodzież i dorośli – od dwóch do trzech litrów. Upały są szczególnie groźne dla starszych ludzie, w okolicach 70-tki i powyżej, którzy miewają już mniej czuły ośrodek pragnienia. Mimo to w takie dni jak dziś powinni wypijać przynajmniej 1, 5 litra. 
I jeszcze jedno lekarskie zalecenie. Napoje nie powinny być podawane prosto z lodówki, ponieważ osłabiają układ odpornościowy, czego skutkiem są częstsze infekcje górnych dróg oddechowych, na przykład, bóle gardła. 

Ciepło, choć już nie tak upalnie jak dziś ma być przynajmniej do końca tygodnia. Temperatury w ciągu dnia od 27°C do 28°C, a nocami od 16°C do 18°C.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0