Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Wielka gala na finał festiwalu Drozdowo- Łomża

Główne zdjęcie
Gala festiwalowa w parku przy dworku Lutosławskich

Galowy koncert w Drozdowie z udziałem ulubieńców publiczności zakończył XXI Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża. Był to festiwal rekordowy pod każdym względem: z największą ilością, bo aż 20 koncertów w 13 miejscowościach oraz z najliczniejszą publicznością, której liczbę organizatorzy szacują na ponad 20 tysięcy. – Staramy się od lat, żeby również artystyczna i repertuarowa poprzeczka była podnoszona coraz wyżej, żeby przyjeżdżali tu wybitni artyści – podkreśla Jacek Szymański, dyrektor artystyczny festiwalu. – I wybitnymi okazują się również młodzi wykonawcy, którzy właśnie wchodzą w świat estrady, filharmonii i niejednokrotnie pochodzą stąd!

Prognozy pogody na niedzielę zapowiadały w naszym rejonie gwałtowne burze i intensywne opady, jednak festiwalowej publiczności to nie zniechęciło. Park przy Muzeum Przyrody w Drozdowie melomani zapełnili tak, że padł kolejny rekord frekwencji na finałowej gali.
Po raz kolejny też organizatorom sprzyjało szczęście, bo rozpadało się dopiero po zakończeniu koncertu. Wcześniej zabrzmiały popularne, musicalowe, operetkowe i operowe przeboje. Zaśpiewali je nie tylko śpiewacy operowi biorący udział w tegorocznym festiwalu, jak, m.in.: Dariusz Wójcik, Anna Jurczyńska, Romuald Spychalski, Marek Szymański czy Iwona Hossa, ale też Agnieszka Żemek-Pawczyńska z Łomży i skrzypaczka Katarzyna Rogalska. Kilkakrotnie zaprezentował się również zespół Tangrasso Quintet z Gdańska, z muzykami wywodzącymi się z Łomży: liderem i akordeonistą Piotrem Komorowskim oraz skrzypaczką Bogumiłą Dąbrowską. Nie zabrakło też popisów pianistów: Piotra Łukaszczyka i Macieja Gańskiego, który oprócz Poloneza As-dur Chopina na bis zagrał kompozycję Łukaszczyka „Flats Of Dreams” i była to jej koncertowa premiera.
– Musimy traktować publiczność z szacunkiem i niezależnie od tego, czy jest to metropolia czy mała miejscowość, nie możemy zejść poniżej pewnego poziomu, zawsze musimy czymś ją zaskakiwać – zauważa Jacek Szymański. – Tak zostałem nauczony, kiedy moja profesorka, pani Halina Mickiewiczówna, słynny Słowik Warszawy, mówiła: Jacusiu, musisz zaśpiewać zawsze na najwyższym poziomie! 
Takim zaskakującym momentem był też finał koncertu, kiedy to w piosence „Jesienne róże” Dariuszowi Wójcikowi akompaniował 87-letni pianista, współpracownik największych gwiazd polskiej estrady, Zbigniew Rymarz, a tańczyli tancerze z Klubu Tańca Towarzyskiego „Akat” Regionalnego Ośrodka Kultury. Prowadzący klub od 23 lat Jacek Baczewski, po tym utworze, odebrał z rąk starosty łomżyńskiego Lecha Szabłowskiego odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, przyznaną  przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego za szczególne zasługi w dziedzinie tworzenia i upowszechniania kultury.
– Tegoroczna edycja festiwalu mogła się odbyć dzięki współpracy wielu instytucji – mówi Jarosław Cholewicki, dyrektor ROK Łomża i organizator imprezy. – Bez pomocy Urzędu Marszałkowskiego na pewno nie bylibyśmy w stanie zrobić aż 20 koncertów, wspierały to też poszczególne samorządy. Stolicą festiwalu jest Muzeum Przyrody w Drozdowie z dyrektor Anną Archacką, od początku wspiera nas też Powiat Łomżyński. Dziękujemy też wszystkim życzliwym ludziom, firmom i sponsorom, w tym sponsorom strategicznym: kwiaciarni „Ogrodnik” Edwarda Przybylaka, hotelom i restauracjom „Zbyszko” oraz głównemu mecenasowi, Fundacji Stefczyka.   
– Mieliśmy ponad 20 tysięcy ludzi na wszystkich koncertach! – dodaje Jacek Szymański. – Festiwal z każdym rokiem się rozwija, to jest nasza misja, żeby edukować, przybliżać ludziom piękno muzyki. Dlatego na przyszły rok mam już wszystko zaplanowane. Planuję wystawienie w języku polskim jednoaktowej opery „Mozart i Salieri” Rimskiego-Korsakowa, rozmawiałem już też z wybitnymi pianistami, organistami i śpiewakami – kolejna edycja festiwalu na pewno nie rozczaruje naszej publiczności!

Wojciech Chamryk

Foto: Gala festiwalowa w parku przy dworku Lutosławskich
Foto: Tangrasso Quintet
Foto: Marek Żemek przy konsolecie
Foto: Jacek Szymański, dyrektor artystyczny festiwalu
Foto: Agnieszka Żemek-Pawczyńska
Foto: Grzegorz Sekmistrz
Foto: Anna Jurczyńska
Foto: Gala festiwalowa w parku przy dworku Lutosławskich
Foto: Gala festiwalowa w parku przy dworku Lutosławskich
Foto: Gala festiwalowa w parku przy dworku Lutosławskich
Foto: Gala festiwalowa w parku przy dworku Lutosławskich
Foto: Gala festiwalowa w parku przy dworku Lutosławskich
Foto: Gala festiwalowa w parku przy dworku Lutosławskich
Foto: Gala festiwalowa w parku przy dworku Lutosławskich
Foto: Gala festiwalowa w parku przy dworku Lutosławskich
Foto: Marcelina Gańska i Maciej Gański
Foto: Piotr Łukaszczyk
Foto: Piotr Łukaszczyk
Foto: Elżbieta Mach
Foto: Piotr Łukaszczyk i Elżbieta Mach
Foto: Jacek Szymański
Foto: Beata Dunin-Wąsowicz
Foto: Katarzyna Rogalska i Maciej Gański
Foto: Dariusz Wójcik, Jacek Piorunek i Jarosław Cholewicki
Foto: Dariusz Wójcik i Katarzyna Rogalska
Foto: Gala festiwalowa w parku przy dworku Lutosławskich
Foto: Dariusz Wójcik
Foto: Olena Skrok i Marek Szymański
Foto: Marek Szymański
Foto: Olena Skrok i Marian Kępczyński
Foto: Anna Jurczyńska i Romuald Spychalski
Foto: Maciej Gański
Foto: Iwona Hossa
Foto: Zbigniew Rymarz, Katarzyna Rogalska i Romuald Spychalski
Foto: Jacek Szymański, Katarzyna Rogalska i Zbigniew Rymarz
Foto: Zbigniew Rymarz, Katarzyna Rogalska i Dariusz Wójcik
Foto: KTT AKAT
Foto: KTT AKAT
Foto: Lech Szabłowski, Jacek Baczewski i Jarosław Cholewicki
Foto: Jacek Baczewski uhonorowany odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę