Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Miłosna intryga na Akademickiej

Główne zdjęcie
Marian Kępczyński (bas) i Iwona Hossa (sopran)

Uwspółcześnioną wersję opery komicznej „Don Pasquale” Gaetano Donizettiego w czwartkowy wieczór w auli Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości zaprezentowali Jacek Szymański i soliści Teatru Wielkiego w Poznaniu. To kulminacyjny punkt tegorocznego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża. – Nie mamy zapadni, ogrodu, basenów, kanału orkiestrowego, sceny lewej czy prawej – mówi Jacek Szymański, autor inscenizacji i dyrektor artystyczny festiwalu. – Mamy za to niepowtarzalną atmosferę i jednych z najwspanialszych śpiewaków, bo dla takich właśnie komponowali tacy mistrzowie belcanta jak Donizetti!

Po ostatnich festiwalowych inscenizacjach dramatów muzycznych jak „Halka” czy „Makbet” Jacek Szymański sięgnął tym razem po lżejszy, żartobliwy utwór klasyka włoskiej opery. „Don Pasquale” to historia starego dziwaka (bas Marian Kępczyński) , który, chcąc wydziedziczyć swego nieposłusznego bratanka Ernesto (tenor Piotr Friebe), postanawia się ożenić. Nie wie jednak, że jego lekarz Malatesta  (baryton Jaromir Trafankowski) uknuł intrygę mającą doprowadzić do małżeństwa Ernesto z jego ukochaną Noriną (sopranistka Iwona Hossa). Norina zostaje więc przedstawiona Pasqualemu jako Sofronia, a ten jest tak oczarowany rzekomą siostrą doktora, że natychmiast posyła po notariusza w celu sporządzenia aktu ślubu. Nie wie jednak że notariusz Carlino (tenor Marek Szymański) jest podstawiony, podobnie jak kandydatka na żonę. Po „ślubie” Sofronia zmienia się nie do poznania – tyranizuje męża, szasta pieniędzmi, a w końcu dostarcza mu „dowody” zdrady, żeby sprowokować go do działania. Marzący już tylko o pozbyciu się rozrzutnej żony stary sknera z radością przyjmuje wieść, że Sofronia jest tak naprawdę Noriną, a jego ślub wedle prawa był nieważny i błogosławi związek młodych. 
Publiczność z zapartym tchem śledziła wartką, zmieniającą się niczym w kalejdoskopie akcję trzyaktowej opery, oklaskując zarówno popisowe arie i duety, jak też towarzyszącą śpiewakom pianistkę, korepetytorkę solistów Teatru Wielkiego w Poznaniu, Olenę Skrok.
– Bałem się troszeczkę tego miejsca,  bo jest ono oddalone od centrum, ale moim marzeniem było wystawić właśnie w tej sali operę albo jakiś klasyczny koncert – mówi Jacek Szymański. – Były to jednak obawy nieuzasadnione, bo publiczność dopisała! Akustyka jest tu bardzo dobra, ale pod warunkiem, że nie robimy nagłośnienia, śpiewamy tak jak w kościołach – jesteśmy przecież klasykami, po to się człowiek uczy śpiewać, żeby śpiewał bez mikrofonu!
Z autorem inscenizacji i scenografii przedstawienia zgadzają się też soliści, podkreślający również fantastyczną atmosferę i ogromną rolę festiwalu w popularyzacji wartościowej muzyki – niezależnie od miejsca, w którym się występuje. 
–Dla nas to jest takie samo przeżycie jak w profesjonalnym teatrze, bo musimy wykonać to tak samo dobrze jak w gmachu operowym – mówi Marian Kępczyński. – Sala była bardzo dobra, wiadomo, to była improwizowana inscenizacja, trochę brakowało orkiestry, bo nie miało to tego rozmachu, ale publiczność oceniła, że można to i tak wykonywać i cieszymy się, że tak pięknie nas przyjęła!
– To jest element naszej pracy, że na co dzień, oprócz występowania na scenie, bardzo dużo koncertujemy – również filharmoniach czy w takich aulach jak ta – dodaje Jaromir Trafankowski. – Bardzo pięknie akustycznie tutaj się śpiewa, zresztą po tylu latach w zawodzie mamy już wprawę, a tutaj było wręcz komfortowo! W zeszłym roku wystawiliśmy „Don Pasquale” w Łapach i było to przyjęte bardzo gorąco. Oglądałem też w Łomży „Makbeta” i byłem zaskoczony, jak publiczność entuzjastycznie przyjmuje tutaj śpiew operowy.
Jak podkreśla Jacek Szymański wystawienie kolejnej opery w Łomży było tym razem możliwe dzięki ogromnej pomocy i życzliwości rektora PWSIiP w Łomży Roberta Charmasa, ks. Andrzeja Godlewskiego i odpowiedzialnego za kwiatowe dekoracje Edwarda Przybylaka.

Wojciech Chamryk 
Zdjęcia: Marek Maliszewski

Foto: Marian Kępczyński (bas) i Iwona Hossa (sopran)
Foto: Marian Kępczyński (bas)
Foto: Jacek Szymański
Foto: Olena Skrok
Foto: Marian Kępczyński (bas) i Piotr Friebe (tenor)
Foto: Piotr Friebe (tenor)
Foto: Marian Kępczyński (bas)
Foto: Piotr Friebe (tenor)
Foto: Piotr Friebe (tenor) i Marian Kępczyński (bas)
Foto: Jacek Szymański
Foto: Iwona Hossa (sopran)
Foto: Publiczność
Foto: Jaromir Trafankowski (baryton) i Iwona Hossa (sopran)
Foto: Iwona Hossa (sopran) i Jaromir Trafankowski (baryton)
Foto: Iwona Hossa (sopran) i Jaromir Trafankowski (baryton)
Foto: Jacek Szymański
Foto: Piotr Friebe (tenor)
Foto: Piotr Friebe (tenor)
Foto: Marian Kępczyński (bas)
Foto: Iwona Hossa (sopran) i Jaromir Trafankowski (baryton)
Foto: Marian Kępczyński (bas) i Jaromir Trafankowski (baryton)
Foto: Iwona Hossa (sopran) i Jaromir Trafankowski (baryton)
Foto: Iwona Hossa (sopran), Marian Kępczyński (bas) i Jaromir Trafankowski (baryton)
Foto: Marian Kępczyński (bas) i Iwona Hossa (sopran)
Foto: Marian Kępczyński (bas), Marek Szymański (tenor) i Iwona Hossa (sopran)
Foto: Jacek Szymański, Marian Kępczyński (bas), Marek Szymański (tenor)
Foto: Marian Kępczyński (bas), Marek Szymański (tenor), Piotr Friebe (tenor), Jaromir Trafankowski (baryton),
Foto: Marek Szymański (tenor), Piotr Friebe (tenor), Jaromir Trafankowski (baryton),
Foto: Jaromir Trafankowski (baryton), Piotr Friebe (tenor) i Iwona Hossa (sopran)
Foto: Marian Kępczyński (bas)
Foto: Marian Kępczyński (bas), Iwona Hossa (sopran)
Foto: Piotr Friebe (tenor) i Iwona Hossa (sopran)
Foto: Zbigniew Brzeziński, Mateusz Wojtaszek, Iwona Hossa (sopran), Jakub Sadowski,
Foto: Od prawej: Iwona Hossa (sopran), Zbigniew Brzeziński, Mateusz Wojtaszek, Jakub Sadowski, Patrycja Pupek, Magdalena Żukowska, Aleksandra Sokołowska, Marian Kępczyński (bas)
Foto: Od prawej: Iwona Hossa (sopran), Zbigniew Brzeziński, Mateusz Wojtaszek, Jakub Sadowski, Patrycja Pupek, Magdalena Żukowska, Aleksandra Sokołowska, Marian Kępczyński (bas)
Foto: Marian Kępczyński (bas) i Iwona Hossa (sopran)

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę