Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Dwie nagrody dla Łomży na poetycki jubileusz

Główne zdjęcie
Anna Ulińska

Łomżynianka Anna Ulińska zdobyła główną nagrodę – 700 złotych – ogólnopolskiego Czerwcowego Konkursu Jednego Wiersza, organizowanego od 15 lat przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży. Debiutująca w konkursie autorka otrzymała też nagrodę publiczności – zestaw książek. Pozostałe nagrody i wyróżnienia zdobyli poeci z Knyszyna, Supraśla, Jeleniej Góry i Ołoboku w Wielkopolsce. – Są w tym naszym życiu chwile, kiedy możemy doświadczyć piękna! – oceniał poeta i przewodniczący jury, ks. dr hab. Jerzy Sikora. – To piękno dało się również zauważyć w wierszach w tym konkursie – dobrze, że na tle ogólnego narzekania i marazmu, w poezji pojawiają się tony piękne i jasne!

Janina Puchalska - Ryniejska
Janina Puchalska - Ryniejska
Regina Świtoń
Regina Świtoń
Joanna Peczenenko
Joanna Peczenenko
Śpiewa Katarzyna Żak
Śpiewa Katarzyna Żak
Wiesława Czartoryska, Elżbieta Ziółkowska, ks. Jerzy Sikora i Krystyna Sobocińska
Wiesława Czartoryska, Elżbieta Ziółkowska, ks. Jerzy Sikora i Krystyna Sobocińska
Zwyciężczyni Anna Ulińska i Ewa Grygo
Zwyciężczyni Anna Ulińska i Ewa Grygo
Jubileuszowy tort i pomysłodawcy konkursu: Wiesława Czartoryska i ks. Jerzy Sikora
Jubileuszowy tort i pomysłodawcy konkursu: Wiesława Czartoryska i ks. Jerzy Sikora

Na tegoroczną, jubileuszową edycję konkursu wpłynęły wiersze od 55. autorów w wieku od 11 do 82 lat. Jury w składzie: ks. Jerzy Sikora, Wiesława Czartoryska i prof. Jarosław Ławski do finału zakwalifikowało 12 wierszy, w tym dwa poetów z Łomży. Zwyciężczynią została Anna Ulińska, anglistka z Łomży, a sukces zapewnił jej refleksyjny wiersz o przemijaniu „Za sto lat”. Był to dopiero trzeci konkurs na który zdecydowała się zgłosić swój wiersz – wcześniej, bo dwa i trzy lata temu z powodzeniem brała udział w konkursach na wiersz walentynkowy Polskiego Radia Białystok, zdobywając II i I miejsce.
– To dla mnie ogromne zaskoczenie! – mówi Anna Ulińska. – Jest mi bardzo miło, to ogromna satysfakcja. Pisanie zaczęło się u mnie od czytania, aczkolwiek nie wierszy, a raczej prozy. Pamiętam, że pierwszą książką którą sama przeczytałam była „Jak Wojtek został strażakiem” i miałam wtedy kilka lat. Od dzieciństwa byłam zakochana w czytaniu, a piszę – tak dla siebie, do szuflady – już od szkoły podstawowej. Pamiętam swoją nauczycielkę języka polskiego, charyzmatyczną panią Szymczyk, która w wielkim stopniu wpłynęła na to, że piszę i jak piszę!
Drugie miejsce i 500 złotych otrzymał Piotr Fałczyński z miejscowości Ołobok, który w liście usprawiedliwiającym nieobecność poprosił, by ewentualną wygraną jury przeznaczyło na wybrany przez siebie szczytny cel charytatywny. Miejsce trzecie i 400 złotych  przypadło zakwalifikowanej po raz drugi do finału Janinie Puchalskiej-Ryniejskiej z Supraśla. 
Jury przyznało też dwa wyróżnienia po 200 złotych, oba również biorącym już wcześniej kilkakrotnie i z powodzeniem w konkursie poetkom: Reginie Świtoń z Knyszyna i Joannie Peczenenko z Jeleniej Góry. Pozostali finaliści konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i po 100 złotych. W czasie obrad jury odbył się recital „Piosenki z dobrym tekstem” popularnej aktorki Katarzyny Żak, która zaśpiewała piosenki z poetyckimi tekstami Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Mariana Hemara i Jana Jakuba Należytego.
– To dla mnie ogromna satysfakcja, że udało się to przedsięwzięcie kontynuować, trwa ono przez lata i cieszy się powodzeniem – ocenia pomysłodawczyni konkursu Wiesława Czartoryska. – To wymarzona okazja dla osób które piszą, żeby odczuły, że jest jakiś sens tego tworzenia, że nie piszą tylko dla siebie, że można to też zaprezentować światu!
– Bardzo się cieszę, że doszło do tej jubileuszowej edycji – dodaje organizatorka konkursu Krystyna Sobocińska, dyrektor MBP w Łomży. – W momencie kiedy zaczynaliśmy była to tylko jedna z imprez towarzyszących Łomżyńskiemu Czerwcowi Literackiemu – nie przypuszczaliśmy, że będzie aż 15 edycji, konkurs zyska rangę ogólnopolską i co roku w czerwcu będą odbywać się w Łomży popołudnia poetów!

Wojciech Chamryk 
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę