wtorek, 20 lutego 2018 napisz DONOS@

Z „Sercem” pojechali na Festiwal Filmoteki Szkolnej

Film pt. „Serce” zaprezentowali uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 2 w Łomży im. Jana Pawła II podczas 5 edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Filmoteki Szkolnej, który odbył się w Wyższej Szkole Filmowej w Warszawie. - Film opowiada o udzielaniu pierwszej pomocy. Dotyka problemu upowszechnienia właściwych zachowań w obliczu zagrożenia zdrowia i życia innego człowieka – mówi Zofia Rusiłowicz – Kleczyńska opiekun projektu podkreślając, że inspiracją projektu „Serce” było samo życie, a scenariusz oparty jest na prawdziwych wydarzeniach.

Festiwal będący wspólnym przedsięwzięciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawskiej Szkoły Filmowej był  podsumowaniem efektów pracy z filmem uczniów i nauczycieli z 40 szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z całej Polski. Z Łomży do udziału w nim zakwalifikowali się twórcy pt. „Serce” z PG nr 2 czyli Katarzyna Prokopowicz, Agata Piaszczyńska i Natalia Klej. 
- Uczniowie starali się nakręcić film jak najlepiej technicznie aby obraz i dźwięk stanowił ciekawą formę inscenizacyjną – podkreśla Zofia Rusiłowicz – Kleczyńska.
Okazało się, że nie jest to wcale takie proste. Podczas targów filmowych projektów, ich działania m.in. w postaci filmu „Serce”, ale także prezentacji, gazetki, gier filmowych i scenariusza filmu, oceniał  ekspert - reżyser Maciej Prykowski.
- Otrzymaliśmy od specjalisty cenne wskazówki dotyczące robienia planu filmowego, szczególne formy zbliżenia, plan szczegółu ciała lub istotnego detalu akcji, który wypełnia kadr, które należy stosować w filmie – opowiada nauczycielka.
Podczas wyjazdu do Warszawy uczniowie z „dwójki” uczestniczyli również w warsztatach jak kręcić filmy oraz odwiedzili Warszawską Szkołę Filmową, Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Archiwum Filmoteki Narodowej i Studio Miniatur Filmowych.
Twórcy  filmiku „Serce” podkreślają, że praca przy nim przyniosła im wiele radości. 
- Warto było kręcić filmik by zaistnieć na festiwalu – mówi Agata Piaszczyńska uczennica klasy I b. - Wyjazd na Festiwal Filmoteki Szkolnej, był dla nas bardzo ciekawym i silnym przeżyciem. Wizyta w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych wywarła na mnie duże wrażenie. Z pewnością wpłynie pozytywnie na nasze dalsze działania. 
- Warto było poświęcić swój czas również po to, żeby pokazać jak ważne jest udzielanie pierwszej pomocy – dodaje Katarzyna Prokopowicz uczennica klasy III a. 
Dla niej także wyjazd na festiwal był wielkim przeżyciem. 
- Dni festiwalowe były pełne niespodzianek i nowych doświadczeń - opowiada. - Cieszę się, że mogłam uczestniczyć na planie filmowym oraz mogłam wraz z resztą uczestników poznać „drogę” filmu po skończeniu zdjęć na planie czyli tzw. postprodukcję.

Oto prezentowany przez uczniów z PG nr 2 w Łomży film  pt. „Serce”


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0