wtorek, 20 lutego 2018 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

W Grodnie proces szefowej stowarzyszenia AK

Przed sądem w Grodnie na zachodniej Białorusi rozpocznie się we wtorek (10.06) proces 83-letniej Weroniki Sebastianowicz. Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej przy Związku Polaków na Białorusi, nieuznawanym przez miejscowe władze, będzie sądzona za zbiórkę świątecznych paczek dla AK-owców.

Weronika Sebastianowicza ma być sądzona za rzekomy przemyt przez granicę pomocy żywnościowej i upominków dla kombatantów Armii Krajowej i ich rodzin na Białorusi.

Grodzieński Urząd Celny na początku kwietnia zarekwirował z jej domu w Skidlu około 70 paczek. Zdaniem Urzędu, paczki te zostały nabyte w Polsce, a następnie drobnymi partiami przemycone na Białoruś.

Całą akcję miała koordynować 83-letnia prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK. Teraz grozi jej kara grzywny równowartości do 1400 złotych.

Portal internetowy Związku Polaków poinformował, że zaplanowana rozprawa sądowa budzi oburzenie nie tylko wśród Polaków na Białorusi. Pani Sebastianowicz otrzymuje listy poparcia i solidarności również z Polski.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0