poniedziałek, 19 lutego 2018 napisz DONOS@

Kurpie ze Zbójnej na Białorusi

Kurpiowski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej na zaproszenie Oddziału Grodzieńskiego Związku Polaków na Białorusi reprezentował Polskę na jubileuszowym „X Festiwalu Republikańskim Kultur Narodowych” w Grodnie. Swoją kulturę prezentowały reprezentacje 26 narodowości zamieszkujących na Białorusi. O randze festiwalu świadczy to, że eliminacje do niego na Białorusi trwają prawie dwa lata.

Jak przekazuje Renata Krajewska z Gminnego Ośrodka Kultury w Zbójnej impreza rozpoczęła się w piątek wieczorem, gdy wszyscy uczestnicy w przepięknych, barwnych, regionalnych strojach przeszli w korowodzie ulicami Grodna na główny plac im. Lenina. 
- Tłumy mieszkańców i turystów witały paradujących, niejednokrotnie na widok Polskiej Flagi i Polskich Zespołów słychać było głośne wiwaty i powitania – relacjonuje. 
Po uroczystym otwarciu festiwalu na scenie występowały gwiazdy z Białorusi, a o północy niebo rozświetlały przez 15 minut – fajerwerki, po których na scenie można było zobaczyć słynnych rosyjskich artystów. Następnego dnia od przedpołudnia uczestnicy festiwalu prezentowały narodową kulturę w całej różnorodności, także wyroby rzemiosła i kuchnię na tzw. „narodowych podwórkach”, których było 22 usytuowanych w różnych rejonach miasta. 
Na „Polskim Podwórku”, które mieściło się na terenie Nowego Zamku, przepięknie położonego na wysokiej skarpie rzeki Niemen, swój dorobek kulturalny prezentowały zespoły polonijne, szkoły polskie oraz zaproszone z Polski zespoły ludowe. Kurpiowski Zespół Śpiewaczy wraz z Dziecięcą Grupą Folklorystyczną ze Zbójnej zaprezentowali tradycyjne pieśni i tańce kurpiowskie. 
- Występy cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców Grodna i turystów, którzy tłumnie odwiedzali zwłaszcza nasze podwórko – przekazuje Renata Krajewska. - Można było odczuć, że w tym pięknym prawie dziewięćsetletnim mieście, które od 70 lat nie leży już w granicach Polski, żyje jeszcze wiele osób, którym bliska jest kultura polska.


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0