wtorek, 20 marca 2018 napisz DONOS@

Policyjny nabór... psów

Na terenie województwa nie ma hodowli zajmującej się profesjonalnym przygotowaniem psów do służby w policji. Z racji tego jedynym rozwiązaniem jest próba dotarcia do osób prywatnych posiadających psy spełniające określone wymogi. I właśnie teraz Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku ogłosiła że prowadzi dobór psów do służby w policji w kategorii patrolowo - tropiącej.

fot. KWP Białystok
fot. KWP Białystok

Policjanci preferują do tresury psy rasy owczarek niemiecki oraz owczarek belgijski Malinois, w wieku od roku do dwóch lat, ale istnieje możliwość kwalifikacji psów innych ras po uwzględnieniu predyspozycji psychicznych i fizycznych.
Oferowany do sprzedaży pies musi być zdrowy i posiadać:

  • aktualne zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie;
  • wyniki badania w kierunku dysplazji stawów biodrowych;
  • urzędowe świadectwo zdrowia psa wystawione przez lekarza weterynarii;
  • dokument potwierdzający pochodzenie psa (metryka, dowód) wydany przez ogólnokrajową lub międzynarodową organizację, której działalność związana jest z hodowlą psów.

W celu sprawdzenia i dokonania wstępnej oceny predyspozycji psa do tresury poddaje się go próbom charakteru, które obejmują; aportowanie, reakcję na strzał i hałas, obronę opiekuna i aktywność w ściganiu osoby uciekającej, samodzielność i czujność.
Przed nabyciem psa do służby procedura przewiduje potwierdzenie jego walorów użytkowych przed Komisją powołaną przez Zakład Kynologii Policyjnej CSP w Sułkowicach, gdzie na podstawie zdobytych punktów ustalana jest ocena zakupu psa.
Osoby zainteresowane sprzedażą psów Policji powinny kontaktować się z koordynatorem ds. kynologii policyjnej Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku – asp. sztab. Grzegorzem Bielawskim tel. (85) 670 33 85, 696 471 305 lub email: grzegorz.bielawski@bk.policja.gov.pl.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0