Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Wznowienie prac archeologicznych w Areszcie Śledczym

Na terenie Aresztu Śledczego w Białymstoku wznowione zostały w poniedziałek (5.05) prace poszukiwawcze szczątków ofiar zbrodni UB, prowadzone w ramach śledztwa IPN. Już pierwszego dnia natrafiono na kości ludzkie i elementy ubioru. To ciąg dalszy prac archeologicznych przeprowadzonych tam w październiku 2013 roku. Doprowadziły one m.in. do odkrycia szkieletów w grobie zbiorowym. Żeby można było wykonać dalsze wykopy - trzeba było rozebrać budynek dawnej chlewni aresztu. Na wniosek archeologów - pozostawiono jedynie posadzki, by nie naruszyć terenu pod nimi.

Jak powiedział szef pionu śledczego IPN w Białymstoku prok. Zbigniew Kulikowski, w poniedziałek posadzki usunięto i archeolodzy odkryli pierwsze kości i fragmenty butów.

Prace archeologiczne na terenie aresztu w Białymstoku mają potrwać cztery tygodnie. Badane będzie nie tylko to miejsce, gdzie w październiku odkryto szkielety, ale także inne miejsca na tym terenie.

Prokuratorzy białostockiego oddziału Instytutu prowadzą śledztwo dotyczące m.in. zabójstw członków polskich organizacji niepodległościowych, dokonywanych przez funkcjonariuszy UB w latach 1944-56 na terenie białostockiego więzienia (obecnie aresztu śledczego).

W ramach prowadzonych dotychczas prac do badań DNA w placówkach w Białymstoku i Szczecinie przekazano odkryte wówczas szczątki. Część z nich wciąż jest badana. Przed miesiącem IPN poinformował jednak, że są szanse na identyfikację pierwszej ofiary zbrodni komunistycznych z terenu aresztu. Z jednego z odkrytych tam fragmentów kości uzyskano bowiem profil DNA, który nadaje się do analiz porównawczych. Analizy takie są możliwe, bo Instytut prowadzi też akcję pobierania materiału DNA od bliskich rodzin ofiar zbrodni komunistycznych w regionie. Dotyczy ona głównie ofiar tzw. obławy augustowskiej, ale są też pobierane próbki pod kątem badań szczątków z aresztu. Na razie w bazie jest materiał biologiczny kilkunastu osób, których bliscy mogą być pochowani w areszcie.

Według historyków IPN, teren obecnego Aresztu Śledczego w Białymstoku, czyli dawnego więzienia karno-śledczego przy ul. Kopernika, jest jednym z lepiej udokumentowanych archiwalnie miejsc egzekucji ofiar białostockiego Urzędu Bezpieczeństwa. W ocenie Instytutu, mogą tam spoczywać szczątki od kilkudziesięciu, do ponad dwustu ofiar zbrodni komunistycznych. Chodzi o osoby zamordowane na terenie tego więzienia oraz te, które zginęły w potyczkach i obławach na terenie dawnego województwa białostockiego i tu zostały pochowane.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę