Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 20 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Internet trafi pod strzechy...

Ponad ćwierć miliona złotych kosztuje budowa sieci szerokopasmowego internetu w województwie podlaskim. Przed końcem przyszłego roku ma powstać światłowodowa sieć szkieletowa, dzięki której szybki internet trafi w tzw. „białe plamy” czyli tam gdzie dotychczas komercyjnym operatorom nie opłacało się dostarczać internetu. I choć Łomża „białą plamą” nie jest, w mieście zlokalizowano jeden z ośmiu węzłów szkieletowych. Właśnie rozpoczęto układanie rur w które później zostanie „wdmuchnięty” światłowód. - Nawet przy najdoskonalszych metodach bezprzewodowego dostarczania intranetu, sieć szkieletowa musi być ze światłowodów. Sieć LTE też opiera się o sieci światłowodowe – podkreśla Dariusz Madej prezes Warszawskiego Przedsiębiorstwa Robót Telekomunikacyjnych, które uczestniczy w budowie sieci na terenie powiatów łomżyńskiego, kolneńskiego i zambrowskiego.

Łącznie w ramach całego projektu w województwie podlaskim powstać ma ponad 1850 kilometrów światłowodów, 8 węzłów szkieletowych i 173 dystrybucyjnych. To właśnie dzięki tym ostatnim internet będzie mógł trafić pod strzechy domów. Tylko w regionie Łomży powstaną 23 węzły dystrybucyjne.
- My mamy zbudować sieć szkieletową, ale bezpośrednio dostarczaniem internetu do domów i gospodarstw mają zając się już prywatni przedsiębiorcy – mówi Jacek Piorunek, członek zarządu województwa podlaskiego. - Wszystkie te węzły dystrybucyjne będą do zagospodarowania i właściwe przedsiębiorcy już mogą się przymierzać do ich wykorzystania w swoich projektach „ostatniej mili” na które także są i będą dotacje unijne. 
- Jesteśmy przekonani o tym, że po wybudowaniu ta sieć nie będzie tylko leżała w ziemi, ale dobrze służyła mieszkańcom - dodaje Agnieszka Aleksiejczuk dyrektor Departament Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego w Białytmstoku.

W tej chwili trwa układanie kabli ochronnych w które później zostanie wprowadzony metodą wdmuchiwania światłowód. Prace trwają m.in. przy ul. Wojska Polskiego.
- Na głębokości 1 metra układane są cztery dziś jeszcze puste rury, do których później będą wprowadzone światłowody – opowiadał Dariusz Madej prezes Warszawskiego Przedsiębiorstwa Robót Telekomunikacyjnych, które w konsorcjum z Koreańczykami wygrało przetarg na budowę sieci na terenie powiatów łomżyńskiego, kolneńskiego i zambrowskiego. - W jedną z tych ruch zostanie wprowadzony światłowód łączący węzły szkieletowe, w drugą ten łączący węzły dystrybucyjne. Dwie pozostałe rury na razie pozostaną puste, aby można było w razie takiej potrzeby jeszcze sieć rozbudować. 
A internet jaki dzięki sieci szkieletowej mają uzyskać mieszkańcy regionu ma być bardzo szybki.
- To będzie internet o bardzo wysokiej przepustowości, lepszej niż mają mieszkańcy Warszawy – podkreśla Jacek Piorunek. - Ale też po zrealizowaniu projektu i wykorzystaniu sieci szkieletowej przez prywatnych przedsiębiorców taki szybki internet będzie mógł dotrzeć do 90% mieszkańców województwa, a dziś dociera on – bardzo często słabej jakości – zaledwie do 36% mieszkańców. 

Projekt Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej jest największym projektem telekomunikacyjnym finansowanym z funduszy strukturalnych w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. Poza województwem podlaskim, obejmuje on także warmińsko-mazurskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Lokalizacja węzłów dystrybucyjnych w rejonie Łomży

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę