środa, 21 marca 2018 napisz DONOS@

Po Łomży jeździ się łatwiej

Łomżyński WORD zajął drugie miejsce w kraju pod względem zdawania egzaminów praktycznych na prawo jazdy kategorii B. Blisko połowa kandydatów na kierowców egzamin zdawała za pierwszym razem. Jak wynika z zestawienie opublikowanego przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Ośrodków Szkolenia Kierowców zdawalność „jazdy” w Łomży wyniosła w ubiegłym roku 46,1%, podczas gdy np. w Warszawie 31,4%, a w Białymstoku 28,3%, a „najgorszych WORD-ach niewiele ponad 20%. - My stale jesteśmy „na pudle” w tym zestawieniu, bo po Łomży naprawdę jeździ się łatwiej niż po większości innych miast, nie tylko większych od nas – mówi Mirosław Oliferuk, dyrektor WORD Łomża.

Najlepsze WORD-y w egzaminie praktycznym na prawo jazdy kat. B w 2013 roku
Najlepsze WORD-y w egzaminie praktycznym na prawo jazdy kat. B w 2013 roku

W ubiegłym roku w łomżyńskim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego przeprowadzono w sumie ponad 50 tysięcy egzaminów. Zdecydowana większość z nich – ponad 32 tysiące – to egzaminy praktyczne, czyli jazdy. Wśród nich najwięcej jest oczywiście  osób ubiegających się o prawo jazdy kategorii B, czyli na samochody osobowe. I właśnie nich dotyczy zestawienie  OIGOŚK. W ubiegłym roku najlepszą zdawalność miała Ostrołęka, na drugim miejscu jest WORD Łomża, a trzecie miejsce zajmują Suwałki. Generalnie, jak zauważają autorzy opracowania, w rankingu od lat prawie nie ma zmian. W pierwszej dziesiątce w ubiegłym roku zmienił się tylko jeden WORD. Z porównania wynika także, że niemal we wszystkich ośrodkach wyniki są o kilka punktów procentowych lepsze niż rok wcześniej. 
„W 2013r odnotowujemy  skokowy wzrost (aż o 3%)  wskaźnika średniej zdawalności egzaminów za pierwszym podejściem i o ok. 0,80% wzrost wskaźnika zadawalności global” - podają autorzy opracowania.
- To zasługa egzaminów teoretycznych – ocenia dyrektor Mirosław Oliferuk. - Dzisiejszy egzamin teoretyczny wymaga zrozumienia przepisów drogowych, a nie tylko – jak było to powszechne w latach wcześniejszych – wykucia na pamięć wszystkich pytań i odpowiedzi. Osoby po zdaniu egzaminu teoretycznego lepiej dziś umieją jeździć niż kiedyś. 

Zestawienie wskazuje także na jeszcze jedną prawidłowość. W ubiegłym roku we wszystkich WORDach gwałtownie spadła liczna egzaminów. O ile jeszcze w 2012 roku egzaminów praktycznych na prawo jazdy kat. B w całym kraju było ok. 600 tysięcy, to w ubiegłym roku już tylko niespełna 400 tysięcy.

161121091207.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0