środa, 21 marca 2018 napisz DONOS@

Kosztowna modernizacja

Niemal równe 5 milionów złotych będzie kosztowała modernizacja największego i najnowszego kotła w ciepłowni miejskiej w Łomży. Właśnie wybrano wariant w jakim będzie prowadzona modernizacja i firmę, którą ją przeprowadzi. - Modernizacja i przebudowa kotła K-5 będzie polegała na zmianie technologii spalania miału węglowego, choć paliwo pozostaje to samo – mówi Ryszard Fiedorowicz, wiceprezes MPEC.

W ciepłowni miejskiej w Łomży znajduje się pięć specjalistycznych kotłów. Najstarsze były budowane w latach 70-tych ubiegłego wieku, ale niemal wszystkie zostały zmodernizowane w latach 90-tych, a jedne w latach 2006-2007. Ogłoszony przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łomży przetarg na zaprojektowanie i przebudowę istniejącego kotła typu WRp-46 (K-5) z paleniskiem narzutowym na typ WRp-46/WRm-30 z paleniskiem warstwowym wraz z budową systemu odpylania spalin w oparciu o filtr elektrostatyczny dotyczy największego, dotychczas jeszcze nie modernizowanego kotła. Został on zbudowany w 1988 roku, ale uruchomiono go 11 lat później. Teraz wyłoniono wykonawcę jego modernizacji. To Zakłady Remontowe Energetyki „ELKO” z Raciborza, które za swoją usługę policzyły sobie 4 mln 975 tys zł.
- Kocioł zostanie wyposażony w najbardziej skuteczny układ odpylający, taki aby możliwe było dotrzymanie zaostrzonych standardów emisji pyłów wynikających z dyrektywy IED – mówi Ryszard Fiedorowicz, wiceprezes MPEC. - Jeżeli dzisiaj norma emisji pyłu wynosi 400 jednostek, to wg. dyrektywy IED będzie to poniżej 25 jednostek czyli aż 16 razy mniej!.
Prace przy przebudowie kotła mają zastać ukończone jeszcze w tym roku i jak przekonuje wiceprezes ciepłowniczej spółki „realizacja zadania nie powoduje żadnych uciążliwości dla odbiorców ciepła w Łomży”.

161121091207.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0