poniedziałek, 26 lutego 2018 napisz DONOS@
wiadomość z www.radio.bialystok.pl

Płacowe zaległości

Jak wynika z dorocznego raportu białostockiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy w 2013 roku 60 pracodawców nie wypłaciło ponad 4-rech milionów 300 tysięcy złotych pensji blisko 2. tysiącom pracowników.

To tylko niewypłacone pensje - natomiast drugie tyle pracodawcy zaoszczędzili nie wypłacając pracownikom należnych dodatków - między innymi za nadgodziny czy ekwiwalenty za urlopy. W sumie zaległości pracodawców wobec zatrudnionych przekroczyły 10 milionów złotych.

Chociaż jest to znaczna kwota, to jednak jest to o wiele lepsza sytuacja niż przed dwoma laty. W najbardziej kryzysowym 2012 roku, podlascy pracodawcy nie wypłacili pracownikom blisko 15 milionów złotych pensji. 

Generalnie - jak wynika z danych białostockiej inspekcji - zaległości płacowe odnotowano średnio w co trzeciej skontrolowanej firmie. 

W przypadku pensji - główną przyczyną były poważne kłopoty finansowe zakładów. Natomiast zdaniem inspektorów - niewypłacanie należnych dodatków, to przede wszystkim efekt nieznajomości lub świadomego ignorowania prawa.

W wyniku kontroli Państwowej Inspekcji Pracy pracownikom udało się odzyskać nieco ponad połowę wszystkich zaległości.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0