Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Triduum Paschalne

Główne zdjęcie
Msza krzyżma (Wielki Czwartek 2013r)

- Wielki Czwartek jest ostatnim, czyli 40. dniem Wielkiego Postu, i rozpoczyna dopiero wieczorem Triduum Paschalne, to jest trzy dni oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa – opowiada ks. Marian Mieczkowski, proboszcz Katedry pw. św. Michała Archanioła w Łomży, a więc świątyni będącej zarazem świątynią „centralną”, bo „biskupią” Diecezji Łomżyńskiej. - Triduum Paschalne zaczyna się wieczorną mszą św. Wieczerzy Pańskiej, natomiast z rana we wszystkich katedrach odprawia się mszę krzyżma, w Łomży o godz. 10. Biskupi na całym świecie spotykają się ze swoim prezbiterium, a więc kapłanami ze swojej diecezji, i święcą oleje, których potem używa się przez cały rok przy sakramentach świętych: oleju namaszczenia chorych i wzbogaconego olejkiem balsamicznym krzyżma do chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich i konsekracji biskupich.

Droga krzyżowa (Wielki Piątek 2013r)
Droga krzyżowa (Wielki Piątek 2013r)
Święcenie pokarmów (Wielka Sobota 2013r)
Święcenie pokarmów (Wielka Sobota 2013r)

W Wielki Czwartek Chrystus ustanawia sakramenty: Eucharystii i kapłaństwa. Kapłani to strażnicy Eucharystii, którzy będą jej misterium powtarzać aż do końca czasów. Najświętszy Sakrament jest odprowadzany do tzw. ciemnicy, które symbolizuje zasłonięte tabernakulum na znak więzienia, że Chrystus był zaaresztowany. Ten dzień w Wielkim Tygodniu nazywany jest kapłańskim. W Diecezji Łomżyńskiej jest około 550 kapłanów i około 300 zjawia się w Katedrze na mszy krzyżma: ponad 100 pracuje poza diecezja lub poza granicami Polski, niektórzy są chorzy, niektórzy w parafiach w pojedynkę muszą przygotować obchody Wielkiego Tygodnia... Wobec naszego biskupa Janusza Stepnowskiego odnowimy swoje przyrzeczenia, które składaliśmy podczas święceń kapłańskich.  
W Wielki Czwartek Chrystus ustanawia także swój sakrament miłości, czego symbolem jest umycie nóg Apostołom. W naszej Katedrze o godz. 17. na mszy Wieczerzy Pańskiej będzie to 12 mężczyzn, w tym roku leśników i myśliwych, których nie brakuje w okolicy. To nowe pojmowanie sakramentu miłości oznaczało zmianę rozumienia nakazu Starego Testamentu: „Kochaj bliźniego swego jak siebie samego”. A Chrystus wzywa uczniów do innej miłości każdego człowieka, tak „Jak ja was umiłowałem”, czyli jak św. Piotra, który zaparł się Mistrza trzy razy, i jak Judasza, którego w chwili zdrady nazwał przyjacielem... W Katedrze po mszy od godz. 17. do 23. księża będą wysłuchiwali spowiedzi i udzielali rozgrzeszenia. W Wielki Piątek będą udzielali sakramentu pokuty od godz. 16. do 23., natomiast w Wielką Sobotę zaczną spowiadać od godz. 7. i będą w konfesjonałach do 23. Wówczas jest najwięcej spowiedzi, gdyż łomżyniacy wracają ze studiów lub z zagranicy do domu.
Wieli Piątek to dzień ścisłego postu. Kościół, by przypomnieć historyczny dzień śmierci Chrystusa, nie sprawuje Eucharystii. Cała uwaga skupia się na adoracji Krzyża i Męki Chrystusa. Liturgia w Katedrze rozpocznie się o godz. 17. Będzie złożona z liturgii słowa: „Pasja wg św. Jana”, którą w Katedrze wykona chór i soliści, adoracji Krzyża i oddanie mu czci poprzez pocałowanie lub pokłon oraz z liturgii Komunii św. W czasie wielkopiątkowej liturgii Eucharystia w monstrancji okrytej welonem jest wystawiana w symbolicznym grobie Chrystusa, przy którym od kilku lat straż pełnią ułani z Podlaskiej Brygady Kawalerii. Jako chrześcijanie dziękują w adoracji za łaskę zbawienia. Z kolei od lat kilkunastu w Katedrze od godz. 21. odbywają się w Wielki Piątek improperia, tj. śpiewy odnoszące się do Męki Pańskiej i losu ludzi, czekających wyzwolenia od grzechu, śmierci i szatana. Tradycyjne pieśni adoracyjne usłyszymy wykona Zespół Muzyki Dawnej Voci Unite pod batutą Katarzyny Szmitko i Schola Gregoriańska Wyższego Seminarium Duchownego, prowadzona przez ks. Kazimierza Ostrowskiego. - Wielki Piątek to dzień, ogniskujący nasze refleksje wielkopostne, nawet jeśli ktoś nie był na rekolekcjach - zauważa ks. Mieczkowski. - Bóg ma swoją ekonomię i zbawia nas do ostatniej chwili, nawet tych, co nie poznali Jego imienia, co ukazuje przepięknie symboliczna scena z łotrem na krzyżu. Zbawienie to Boża łaska dla każdego człowieka i ludzkości.
W Wielką Sobotę nie jest sprawowana Eucharystia i ludzie nadal modlą się przy grobie Chrystusa, ale nie przed figurą ani przed monstrancją, tylko przed Hostią - konsekrowanym chlebem, gdyż jest to Chrystus pod postacią chleba. Wielka Sobota nie jest dniem postnym i kojarzy się w tradycji głównie ze święconką. To nawiązanie do uczty paschalnej Izraelitów na pamiątkę wyjścia z niewoli egipskiej. Dla chrześcijan to pamiątka posiłku, jaki Jezus spożył z uczniami po zmartwychwstaniu. Noc wigilii paschalnej w Katedrze rozpocznie się o godz. 19. - Wielka Sobota to przypomnienie naszego chrztu świętego, dlatego w tym dniu chrzci się dorosłych katechumenów i święci się wodę, której potem używa się do chrztu dzieci. Podczas wielkosobotniej liturgii zabrzmi radosne Alleluja!
W polskiej tradycji najważniejsza jest msza św. poranna w Wielkanoc, ponieważ to najważniejszy dzień roku kościelnego. W Katedrze rozpocznie się o godz. 6. - Zmartwychwstanie Chrystusa to fundament naszej wiary – podkreśla ks. Marian Mieczkowski. - Chrystus zmartwychwstał, odnawia wszystko, i nasz chrzest jest tego przypomnieniem, a przez spowiedź i Komunię każdy z nas może zadeklarować, że przynależy ciałem i duchem do Zbawiciela i Kościoła. Na co dzień, nie tylko w święta. Chrystus jest wytrwałym, wielkanocnym wędrowcem, który codziennie kroczy z ludźmi po ścieżkach naszego żywota. Świadomość Jego obecności jest ważna, zwłaszcza wtedy, gdy nasze oczy w świecie widzialnym Go nie rozpoznają, gdy także oczy naszej wiary Go nie widzą. Każdy może rozpoznać Chrystusa przy łamaniu chleba. Tak jak Jego uczniowie, idący do Emaus. Alleluja!

Robert M. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę