Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Tragiczny kabaret życiowych absurdów Bursy 2

Łomżyński Teatr Eksperymentalny Bursa 2 w najnowszym spektaklu „Idioci” bezlitośnie obnaża ludzką głupotę i bezmyślność. Przedstawienie jest twórczą adaptacją sztuki „Ópera pánica” awangardowego chilijskiego dramaturga Alejandro Jodorowsky’ego i wpisuje się w krąg artystycznych eksperymentów założyciela teatru i reżysera Lecha Wolińskiego. – Chciałem przybliżyć Jodorowsky’ego w Łomży – mówi Lech Woliński. – Widziałem ten spektakl pod oryginalnym tytułem „Ópera pánica” na festiwalu kilka lat temu, cieszy się on ogromnym powodzeniem na świecie, najczęściej jest grany we Francji, Hiszpanii czy we Włoszech. Dlatego postanowiłem wyeksponować wątek tytułowych idiotów, połączyć niektóre sceny w eksperymentalny sposób i spróbować!

reżyser Lech Woliński, Alan Al- Murtatha, Bartosz Cwaliński, Kamila Słupska, Anna Karwowska, asystentka reżysera Julita Mejnarowicz
reżyser Lech Woliński, Alan Al- Murtatha, Bartosz Cwaliński, Kamila Słupska, Anna Karwowska, asystentka reżysera Julita Mejnarowicz

Lech Woliński od lat z powodzeniem realizuje w Łomży swą autorską wizję teatru opartego na twórczych eksperymentach i aktywnym udziale utalentowanej młodzieży. Najnowszy spektakl „Idioci” to kolejny przykład twórczych fascynacji Wolińskiego, będący jednocześnie swoistą kontynuacją tego, co zainicjował blisko 20 lat temu, zakładając w Bursie Szkolnej nr 2 swój jedyny w swoim rodzaju teatr. Dlatego po awangardowym „Lobio” w dwóch odsłonach: zespołowej i monodramie (2012 r.) oraz ubiegłorocznym „Scenariuszu dla trzech aktorów”, przyszła pora na coś jeszcze bardziej zakręconego i nieoczywistego – adaptację „Ópera pánica”, złożoną z niektórych scen z tego spektaklu, często przerobionych bądź ze sobą połączonych.
– W tym spektaklu jest to, co lubię najbardziej: surrealistyczne, absurdalne teksty, często odwrócone, chociaż traktujące o bardzo poważnych sprawach, o człowieku jako jednostce, o jego samotności czy życiowych wyborach – wyjaśnia Lech Woliński.
Ukazane w krzywym zwierciadle relacje i stosunki międzyludzkie prowadzą do niezbyt optymistycznych wniosków: człowiek jest niezdolnym do jakichkolwiek poświęceń, wygodnym konformistą („Pływacy”), w imię wyimaginowanych uczuć mogącym popełnić nawet największe szaleństwo („Uszy miłości”), bądź z niewyobrażalną łatwością przejść z pozycji sędziego do roli oskarżonego („Wina”). Nie brakuje też w „Idiotach” infantylnych zachowań dorosłych przystających bardziej do dzieci w przedszkolu („Wojna filozofów”) bądź przykładów tłamszenia indywidualności jednostki i zabijania w niej człowieczeństwa („Wojna”). I wnioski końcowe co do obecnej kondycji intelektualno-moralnej rodzaju ludzkiego byłyby zapewne bardzo niepokojące, gdyby nie światełko w tunelu, pojawiające się w tytułowej scenie spektaklu. Owi idioci potrafią bowiem zaskakująco trzeźwo myśleć, stać ich nawet na spostrzeżenia w rodzaju: „Nudzimy się, bo nie potrafimy myśleć” czy „Myślenie musi być cudne, nawet w stanie hipnozy”. Hipnoza symbolizuje tu zapewne stan braku aktywności umysłowej, spowodowany zalewem najróżniejszych informacji, bodźców i wyssanych z palca bzdur – dlatego w tym totalnym chaosie niczym objawienie brzmią najprostsze, oparte na niezaprzeczalnych faktach, stwierdzenia, zaś stojących – dosłownie i w przenośni – pod ścianą ludzi stać jednak na odruch buntu przeciw tej sytuacji, wyrażony okrzykiem „Chcę się obudzić!”.
– Czasem drobiazg typu 5 x 8 = 40 okazuje się objawieniem, prostota zawsze triumfuje gdy ludzie zajmują się czymś niby ważnym, ale tak naprawdę bezsensownym – podkreśla Lech Woliński. –  Dlatego myślenie jest piękne pod warunkiem, że człowiek myśli, ale końcówka spektaklu wskazuje, że jest jeszcze szansa!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę