niedziela, 25 lutego 2018 napisz DONOS@

Historia Polski piosenką opowiedziana

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego zaprezentował w Łomży program historyczno-estradowy ukazujący najważniejsze wydarzenia w historii Polski oraz triumfy polskiego oręża. Koncert odbył się w ramach obchodów 15-tej rocznicy wejścia Polski do NATO. Był to już 32 łomżyński występ artystów w mundurach, którzy wykonali zarówno utwory patriotyczne jak i popularne piosenki żołnierskie, wzruszając i porywając publiczność.

Tym razem w hali sportowej im. Olimpijczyków polskich wystąpiła orkiestra symfoniczna pod batutą Tomasza Labunia i Piotra Racewicza, która towarzyszyła solistom, chórowi i baletowi. Zainteresowanie koncertem było ogromne, dlatego też artystów oklaskiwał komplet publiczności. W pierwszej części programu zabrzmiały historyczne, patriotyczne i żołnierskie pieśni z różnych epok, dokumentujące lata chwały polskiego państwa, zwłaszcza triumfów z XVII w., zwieńczonych zwycięstwem króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem w 1683 r.

Lata późniejsze, związane z niepodległościowymi zrywami, obrazowały „Polonez A-dur” Fryderyka Chopina w opracowaniu na orkiestrę symfoniczną oraz mazur z opery „Halka” Stanisława Moniuszki, w wykonaniu grupy baletowej i tancerzy.
Okres pierwszej wojny światowej przypomniały publiczności takie pieśni jak „Pierwsza Kadrowa” czy „Marsz Pierwszej Brygady”, zabrzmiała też wiązanka innych popularnych pieśni z lat 1914-18. Czasy II wojny światowej, na której wszystkich frontach Polacy walczyli o odzyskanie niepodległości, przybliżyły zaś towarzyszące im piosenki: „Serce w plecaku”,
partyzancka „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Niebieska chusteczka” oraz „Czerwone maki na Monte Cassino” z 1944 r. Nie mogło też zabraknąć przypomnienia heroicznego powstańczego zrywu mieszkańców Warszawy w tym samym roku, opiewanym w piosenkach „Pałacyk Michla”, „Marsz Mokotowa” i jednym z największych przebojów rozkochanego w stolicy Mieczysława Fogga – „Piosenka o mojej Warszawie”.

Przejście do drugiej części koncertu zasygnalizował nostalgiczny międzynarodowy przebój „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”, po czym już do końca rozbrzmiewała melodyjna i przebojowa żołnierska piosenka z ostatnich lat. Większość wykonanych tu utworów została niegdyś wylansowana Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu przez popularnych do dziś wykonawców. Usłyszeliśmy więc, m.in. „Gdy piosenka szła do wojska” Maryli Rodowicz i Jej Gitarzystów, „W wojsku nie jest źle” Bractwa Kurkowego Piotra Janczerskiego czy „Czerwone słoneczko” zespołu 2 + 1.
Finałem koncertu była pieśń „Jak białe orły…”, autorstwa dyrektora generalnego i artystycznego zespołu, Adama Martina, który w zwartej i przebojowej formie przedstawił dzieje nie tylko Polski, ale też polskiej armii. Nic dziwnego, że utwór był dwukrotnie bisowany, a po tak entuzjastycznym przyjęciu padła deklaracja, że Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wróci do Łomży już niebawem.

 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

 

Foto:
Foto: Podpułkownik Ryszard Matuszewski
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0