środa, 21 lutego 2018 napisz DONOS@

Symbol polskiej architektury z Łomży(?)

Budynek Instytutu Technologii Żywności i Gastronomii PWSIiP w Łomży wygrały - głosami internautów - w ogólnopolskim plebiscycie Polska Architektura XXL. Plebiscyt zorganizowany po raz szósty przez grupę wortali Sztuka-Architektury ma pokazać tendencje w polskiej architekturze. Budynek z Łomży rywalizował w kategorii budynków publicznych i pokonała m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu czy Business Garden w Warszawie.

Budynek Instytutu Technologii Żywności i Gastronomii PWSIiP
Budynek Instytutu Technologii Żywności i Gastronomii PWSIiP

Budynek Instytutu Technologii Żywności i Gastronomii PWSIiP zaprojektował Jan Kabac z Biura Projektowego Arkon. Budynek tworzą cztery obiekty połączone przeszklonym pasażem, pomiędzy którymi zaprojektowano zielone dziedzińce. Uroku dodaje mu elewacja, która jest połączeniem kolorowych szyb, głównie w odcieniach zieleni, czarnego aluminium i surowego betonu. 
„Ten wyjątkowo udany obiekt – to dowód na to, że również w prowincjonalnych ośrodkach znaleźć można dobre współczesne realizacje architektoniczne – tak zaczyna się konkursowy opis budynek znajdującego się przy skrzyżowaniu ulic Akademickiej i Poznańskiej w Łomży. - Zespół Jana Kabaca na potrzeby Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży opracował bryłę nowoczesną i dynamiczną. Choć pozornie gmach wydaje się dość prosty, podzielenie go na mniejsze skrzydła oraz wprowadzenie kolorowych szyb zbudowało wrażenie pasującej do uczelnianego obiektu ekspresji.” 
Najlepszy, najciekawszy, najbardziej oryginalny czy nowoczesny gmach można było wybierać głosując na stronie www.sztuka-architektury.pl. Wyniki mogą być zaskoczeniem. Budynek Instytutu Technologii Żywności i Gastronomii PWSIiP w Łomży zdobył niemal 50% oddanych głosów w kategorii budynków publicznych. Na drugim miejscu z 15% głosów internautów znalazło się  Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0