Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Budżet obywatelski po łomżyńsku

Główne zdjęcie
Mieczysław Czerniawski, prezydent Łomży, i Ewa Sznejder, etatowy doradca prezydenta, odpowiedzialna za realizację "budżetu obywatelskiego"

Na przełomie marca i kwietnia zgłaszanie projektów, w drugiej połowie maja wybór czyli głosowanie mieszkańców wyłaniające projekty do realizacji, a sama realizacja już od czerwca – tak w skrócie przedstawia się harmonogram pierwszego w Łomży budżetu obywatelskiego. I choć zakłada on, że to mieszkańcy sami mają zgłaszać, wybierać i decydować... na co wydać zapisane przez radnych 300 tysięcy złotych, a nad realizacją tego wszystkiego ma czuwać specjalny 14-osobowy zespół, w którym urzędnicy miejscy są w mniejszości (4), okazuje się, że wolność wyboru może być przez nich znacząco ograniczana. Zgodnie z zapisami przygotowanego przez urzędników z ratusza regulaminu budżetu obywatelskiego będzie można zgłaszać tylko projekty twarde czyli „zadanie polegające na budowie lub innych robotach budowlanych dotyczących elementu infrastruktury miejskiej”, a do walki o głosy mieszkańców i pieniądze będą mogły stanąć „tylko te zadania, które uzyskały pozytywną opinię właściwej jednostki organizacyjnej Urzędu Miejskiego w Łomży” w zakresie choćby „zgodności z obowiązującą Strategią Miasta”, czy „obiektywnej możliwości realizacji”.

Projekt regulaminu budżetu obywatelskiego trafił właśnie do konsultacji społecznych. Zgodnie z jego zapisami „zgłaszanym zadaniem może być każda inicjatywa obywatelska, która przyczynia się do rozwoju Miasta”, ale „inicjatywą obywatelską jest zadanie polegające na budowie lub  innych robotach budowlanych dotyczących elementu infrastruktury miejskiej”. Koszt realizacji pojedynczego zadania nie może być większy niż kwota zarezerwowana na realizację budżetu obywatelskiego – w tym roku to 300 tysięcy złotych, a zadania do realizacji mogą zgłaszać mieszkańcy Miasta w liczbie minimum 10 osób, formalnie „którzy w dniu zgłoszenia posiadają czynne prawo wyborcze do Rady Miejskiej Łomży” czyli maja skończone 18 lat.
Ewa Sznejder, etatowy doradca prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego i wskazywana przez niego jako jego osoba od budżetu obywatelskiego mówi, że jest pomysł, aby obniżyć ten wiek do 16 lat, przy czym konieczna na to będzie zgoda radnych miasta. 

Budżet obywatelski ma być wdrażany przez specjalny powołany przez prezydenta 14-osobowy zespół koordynujący, przy czym zgodnie z regulaminem jest on zespołem „doradczo-opiniującym Prezydenta Miasta”. Miejskich urzędników w nim ma być tylko 4, a reszta – to jak przedstawia Ewa Sznejder przedstawiciele mieszkańców - trzej radni oraz siedem osób zgłoszonych przez rady osiedli.  I choć w regulaminie zapisano, że to ten zespół „ustala ostateczną listę zadań budżetu obywatelskiego”, to jednak inne zapisy dokumentu znacząco ograniczają jego kompetencje w tym zakresie. Zespół przeprowadza np. weryfikację złożonych formularzy ze zgłoszonymi przez mieszkańców projektami „przy merytorycznej i prawnej pomocy Urzędu Miejskiego w Łomży”, ale „dopuszczeniu do głosowania podlegają tylko te zadania, które uzyskały pozytywną opinię właściwej jednostki organizacyjnej Urzędu Miejskiego w Łomży w zakresie, o którym mowa w ust 2.” czyli „zgodności z obowiązującą Strategią Miasta, obiektywnej możliwości realizacji w szczególności pod względem zrealizowania zadania w danym roku budżetowym, szacunkowego kosztu, możliwości zabezpieczenia w kolejnych budżetach Miasta ewentualnych kosztów powstałych w wyniku realizacji zadania”.
Jedynym zadaniem przypisanym w całości zespołowi jest zaś sporządzenie raportu z wykonanego budżetu obywatelskiego, „który opisuje zrealizowane zadania, informuje o podjętych, najważniejszych decyzjach Zespołu oraz zawiera wnioski i uwagi członków Zespołu, które mogą zostać wykorzystane dla kolejnych edycji budżetu obywatelskiego. Raport Przewodniczący Zespołu składa Prezydentowi Miasta.”

Ciekawe są także zapisy odnośnie wyboru członków tego zespołu. Pracownicy Urzędu Miejskiego „zostają wyznaczeni przez Prezydenta Miasta”, a „o wyłonieniu radnych, wchodzących w skład Zespołu Koordynującego, decyduje losowanie spośród wszystkich chętnych radnych do wykonywania prac w ramach Zespołu”. Na tej samej zasadzie – losowaniem - mają być wybrani także przedstawiciele Rad Osiedli.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę