Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Komandor Kraszewski, Rotmistrz Pilecki czy profesor Wilhelmi?

Główne zdjęcie
Jak będzie nazywała się ta ulica?

Jak nazwać „nowy”, oddany do użytku w 2011 roku, odcinek ulicy Spokojnej zastanawiają się władze miasta. Chodzi o odcinek będący przedłużeniem ul. Spokojnej do skrzyżowania Alei Legionów z ul. Przykoszarową. Dotychczas nazywano go po prostu „przedłużeniem Spokojnej” lub „nową Spokojną”, a teraz ma ona nosić imię jednego z trzech wybitnych patronów - Komandora Kraszewskiego, Rotmistrza Pileckiego lub profesora Wilhelmiego. Aby wybrać „najlepszego” z nich prezydent ogłosił konsultacje społeczne.

O konsultacjach społeczne w sprawie nadania nazwy drodze, będącej przedłużeniem ul. Spokojnej do Alei Legionów (nazywanej też przedłużeniem ulicy Przykoszarowej), formalnie niemającej nazwy poinformował dziś rano ratusz. Zgodnie z decyzją prezydenta Mieczysława Czerniawskiego „rywalizują” w nich trze wybitne osoby - Komandor Kazimierz Kraszewski, Rotmistrz Witold Pilecki i prof. Zdzisław Ludwik Wilhelmi. Wszyscy oni bohatersko zasłużyli się Ojczyźnie wczasach II wojny światowej, a dwie z nich bezpośrednio związane są z Łomżą,  bo tu się urodziły. 

Kazimierz Kraszewski (ur. 21 stycznia 1910 w Łomży, zm. 18 marca 1990 w Warszawie) – podczas kampanii wrześniowej w 1939 pilot i oficer taktyczny eskadry w Morskim Dywizjonie Lotniczym w Pucku. Uczestnik obrony Helu jako zastępca dowódcy odcinka przeciwdesantowego „Jurata”. Po II wojnie światowej kierownik Sekcji Organizacji i Planowania Wydziału Marynarki Wojennej Sztabu Generalnego. Skazany na dożywocie pod fałszywym zarzutem działalności szpiegowskiej w tzw. procesie komandorów; zrehabilitowany.

Zdzisław Ludwik Wilhelmi (ur. 20 września 1921 w Łomży, zm. 27 grudnia 2013) – w latach II wojny światowej to żołnierz Służby Zwycięstwu Polski, Związku Wali Zbrojnej, szef wywiadu Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej i Armii Krajowej Obywatelskiej, a po wojnie wybitny, uznawany za autorytet na całym świecie profesor nauk fizycznych, współtwórca Ośrodka Badań Jądrowych w Świerku pod Warszawą. 

Rotmistrz Witold Pilecki (ur. 13 maja 1901 w Ołońcu, zm. 25 maja 1948 w Warszawie) – to współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor pierwszych na świecie raportów o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Oskarżenie anulowano w 1990. 

O tym, który z nich miałby zostać patronem ulicy w Łomży zdecydować mają mieszkańcy. Głosować można na oficjalnej stronie internetowej łomżyńskiego Urzędu Miejskiego (www.lomza.pl), lub wypełniając papierową ankietę w Centrum Obsługi Mieszkańców na parterze Urzędu Miejskiego. Głosowanie potrwa do 25 lutego br. Uprawnione do głosowania są tylko osoby posiadające czynne prawo wyborcze do Rady Miejskiej Łomży, czyli mieszkańcy Łomży mający co najmniej 18 lat.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę