Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Zielona gospodarka jako szansa na rozwój Łomży.

Główne zdjęcie
Kamil Kamiński – łomżanin, od wielu lat związany z trzecim sektorem. Obecnie Koordynator działań w województwie podlaskim Fundacji „Ocalenie” zajmującej się pomocą dla uchodźców, cudzoziemców i repatriantów.

Łomża jako miasto nie ma spójnej strategii rozwoju, wykraczającej poza kilka frazesów. Podkreślany przez wiele osób jest również brak wizji, jak nasze miasto może wyglądać za kilka lat. W związku z pomysłami na rozwoju miasta powtarzane są jak mantry hasła, z których najmocniej słyszalne są: „wspieranie przedsiębiorców” czy „budowa dróg”. Brakuje dyskusji o kulturze, a na konkursy z tego zakresu przeznacza się 39 500 zł, co nie wystarczy nawet na zorganizowanie imprezy średniej wielkości.

Nie ma programów dotyczących starzenia się miasta, pomysłów na wyludnianie się Łomży. Nie słychać rozmów o zrównoważonym transporcie, zieleni miejskiej, ładzie architektonicznym.  Mamy więc jako mieszkańcy i mieszkanki miasta wiele do nadrobienia, nawet wobec mniejszych sąsiadów takich jak Zambrów gdzie istnieje Centrum Kultury, czy Suwałki z Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych.  
W trakcie rozmów o wizji rozwoju miasta spotkałem się z dwiema propozycjami: budowanie nowych zakładów pracy i rozwój turystyki. Wydawać by się mogło że są to dwie przeciwstawne sobie sobie wizje. Jeśli zaczniemy budować duże zakłady, będą one zaburzać ład przestrzenny, oddziaływać na środowisko i raczej nie będą dobrą reklamówka Łomży jako miasta turystycznego. Jednym z sposobów wyjścia z tej, wydawałoby się patowej sytuacji, jest ukierunkowanie Łomży na wspieranie zielonej gospodarki. 
Zielona gospodarka (czy też zielona ekonomia) wg definicji ONZ to: „Zielona gospodarka jest to gospodarka przyczyniająca się do poprawy dobrobytu człowieka i zwiększenia sprawiedliwości społecznej, znacznie zmniejszająca jednocześnie zagrożenia dla środowiska i niedobór zasobów”. Mamy więc idealne rozwiązanie dla naszego miasta: budowanie nowych miejsc pracy, które negatywnie nie wpływają na otaczające nas środowisko.  
Powinien więc już dzisiaj powstać program rozwoju miasta ukierunkowany na zielony rozwój. Jest to bardzo ważne biorąc pod uwagę strategie rozwoju Unii Europejskiej „Europa 2020”. Jeden z celów nosi tytuł „Zmiany klimatu i zrównoważone wykorzystanie energii”. Realizowany będzie przez rozwój energii odnawialnej, czy ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Wspierane więc będą również pomysły i strategie zmierzające do tych celów. Mówiąc w sposób dosadny: będą środki na rozwój zielonej gospodarki.  
Powinniśmy, więc zastanowić się czy w Specjalnej Strefie Ekonomicznej czy w Parku Przemysłowym nie powinny być realizowane pomysły związane z zrównoważonym rozwojem. Jest to segment gospodarki który będzie się rozwijał, a potwierdzają to takie dokumenty jak strategie UE, ale też ONZ, czy raport państw G20, czy OECD. Obszar ten budzi również zainteresowanie dużych koncernów i jest realizowany w innych państwach - prognoza dla Niemiec przewiduje ok. pół miliona miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej do 2020 roku.
Idealnie byłoby już teraz pomyśleć o nawiązaniu współpracy Parku Przemysłowego z uczelniami wyższymi i ośrodkami akademickimi w celu opracowywania innowacyjnych rozwiązań w tym zakresie. Taki Park Przemysłowy, wyróżniałby się od innych tego typu inwestycji w kraju, zarazem pozwalając na finansowanie przedsięwzięć.  
Łomża by stać się miastem rozwijającym musi mieć pomysł na siebie. Musi być to coś odróżniającego nas od setek miast i miasteczek w Polsce.  By tego dokonać potrzebujemy śmiałych wizji i rozwiązań, które to umożliwią. Nie bójmy się więc dyskutować o naszym mieście, wspólnie wypracowując plan działania. 

Kamil Kamiński
- łomżanin, od wielu lat związany z trzecim sektorem. Obecnie Koordynator działań w województwie podlaskim Fundacji „Ocalenie” zajmującej się pomocą dla uchodźców, cudzoziemców i repatriantów.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę