wtorek, 20 lutego 2018 napisz DONOS@
wiadomość z www.radio.bialystok.pl

Z zapomnianych grobów do miejsca pamięci

Doczesne szczątki trzech żołnierzy 71. Pułku Piechoty chcą przenieść do żołnierskiej mogiły zbiorczej władze Zambrowa. W mogile żołnierzy Wojska Polskiego na cmentarzu komunalnym spoczywa 47 żołnierzy, z czego 23 niezidentyfikowanych.

Pod Pomnikiem Wojska Polskiego na cmentarzu spoczywa 47 żołnierzy, którzy polegli w bitwie o Zambrów 11. września 1939 r. 24 z nich udało się zidentyfikować i ich nazwiska widnieją na tablicy. Władze miasta chcą dopisać do tej listy jeszcze 3 nazwiska żołnierzy, którzy zmarli wcześniej, jednak - jak wynika z napisów na ich grobach - również służyli w 71. Pułku Piechoty. Ponieważ byli towarzyszami broni poległych, władze Zambrowa uważają, że należy im się spoczynek w miejscu, które otaczane jest szczególną troską władz i mieszkańców miasta, tymczasem ich groby pozostają zapomniane.

Ekshumacja jest planowana na wiosnę.

Jak wyjaśnia burmistrz Kazimierz Dąbrowski, to element porządkowania cmentarza komunalnego. Jeszcze w tym roku pojawi się na nim 180 nowych kwater, utwardzone zostaną alejki i przebudowana szpecąca otoczenie kaplica.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0