niedziela, 18 lutego 2018 napisz DONOS@

Sejmik powinien wypowiedzieć się o lotnisku

Radni Prawa i Sprawiedliwości województwa podlaskiego wnioskują o zwołanie nadzwyczajnej sesji sejmiku w sprawie lotniska regionalnego. We wtorek podczas konferencji prasowej marszałek Jarosław Dworzański oznajmił, że decyzją zarządu województwa projekt budowy lotniska regionalnego został wykreślony z projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020. Decyzja ta była ogromnym zaskoczeniem. - My chcemy usłyszeć argumenty. Tym bardziej, że tylko za rządów marszałka Dworzańskiego na przygotowania do budowy lotniska regionalnego wydano już 4 czy 5 milionów złotych – mówi Marek Olbryś radny województwa z Łomży.

Budowę lotniska regionalnego ostatnio planowano w Topolanach w gminie Michałowo, około 35-40 km na południowy-wschód od Białegostoku.  Na inwestycję w projekcie nowego RPO na lata 2014-2020 było zapisane 80 mln euro, co sprawiało, że miało to być największe przedsięwzięcie samorządu województwa. Rezygnacja z lotniska była zaskoczeniem.
- Dotychczas marszałek ani razu oficjalnie nie informował radnych o możliwości rezygnacji przez województwo z budowy lotniska regionalnego, wręcz przeciwnie – podkreśla Marek Komorowski z Zambrowa, przewodniczący klubu radnych PiS w sejmiku. - Radnym znane są uchwały Zarządu Województwa Podlaskiego o lokalizacji lotniska regionalnego.  
Wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji sejmiku w sprawie regionalnego lotniska podpisało już trzech radnych PiS z regionu łomżyńskiego Marek Olbryś, zambrowskiego Marek Komorowski i wysokomazowieckiego Łukasz Siekierko, a niebawem mają podpisać także inni radni klubu PiS.
Marek Komorowski podkreśla, że będzie prosił przewodniczącego Sejmiku aby na tę nadzwyczajną sesję zaprosił także Tadeusza Truskolaskiego prezydenta Białegostoku, czyli miasta dla którego kwestia budowy lotniska jest szczególnie istotna.    
- Decyzja taka, którą nagle podjął zarząd województwa, powinna być uzgodniona, przedyskutowana i dobrze rozważona, a tu ot tak porzuca się lata pracy nad tym projektem – mówi radny Marek Olbryś.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0