czwartek, 22 lutego 2018 napisz DONOS@

„Ciuchcia” ...do Łomży. Rok 1966.

Przez ponad pół wieku jeździła z Łomży do Nowogrodu i dalej do Myszyńca, Kolna i Ostrołęki. Do dziś po niej pozostało niewiele. Są wspomnienia starszych mieszkańców regionu, nieliczne czarno-białe zdjęcia i... profesjonalny film, który powstał na 7 lat przed jej likwidacją kolei wąskotorowej w Łomży. Profesjonalny film powstał w ramach realizowanego przez Zakład Produkcji Filmów Telewizyjnych (Telewizję Polską) cyklu „Z kamerą po kraju”. Opowieść o kurpiowskiej ciuchci zaczyna się „na węzłowej stacji w Myszyńcu”.

Linia kolejowa Łomża - Dęby o długości 49 km została otwarta w 1915 roku i była częścią sieci kolei wąskotorowej o rozstawie szyn 600mm (60 cm) o łącznej długości niemal 160 km i łączącej Ostrołękę, Myszyniec, Kolno i Łomżę.  Niemalże nieprzerwanie funkcjonowała w okresie międzywojennym i w czasie II wojny światowej. 
W 1945 roku linia stała się nieprzejezdna przez zerwanie mostu na Narwi (odcinek Morgowniki – Nowogród). Most odbudowano jeszcze przed 1950 rokiem, a ciuchcia, którą w 1966 roku określano mianem „najstarszej obecnie w kraju kolejka wąskotorowej” jeździła do kwietnia 1973 roku. Jeszcze w tym samym roku rozpoczęto rozbiórkę torowiska zacierając ślad po kurpiowskiej wąskotorówce w regionie.

Foto: Fot Bolesław Deptuła (archiwum ROK)
Foto: Fot Bolesław Deptuła (archiwum ROK)
Foto: Fot Bolesław Deptuła (archiwum ROK)
Foto: Fot Bolesław Deptuła (archiwum ROK)

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0