niedziela, 18 lutego 2018 napisz DONOS@

„Jestem z województwa łomżyńskiego”

- „Przez ostatnie lata Platforma Obywatelska inwestowała środki z Unii Europejskiej w wielkie metropolie. Donald Tusk postanowił wmówić Polkom i Polakom, że Polska powinna być podzielona na Polskę metropolitalną i Polskę zaściankową. SLD na taki podział się nie zgadza” – mówi sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski. W imieniu władz Sojuszu w Łomży promował on projekt „Polska x 49” czyli koncepcję powrotu do podziału administracyjnego kraju na 49 województw.

Krzysztof Gawkowski, sekretarz generalny SLD
Krzysztof Gawkowski, sekretarz generalny SLD
Bogdan Budzisz (sekretarz rady wojewódzkiej SLD), Krzysztof Gawkowski, (sekretarz generalny SLD) i Adam Dębski (szef miejskich struktur SLD)
Bogdan Budzisz (sekretarz rady wojewódzkiej SLD), Krzysztof Gawkowski, (sekretarz generalny SLD) i Adam Dębski (szef miejskich struktur SLD)

Politycy lewicy podkreślają, że w Polsce od 1999 roku, czyli od wdrożenia reformy administracyjnej przez rząd Jerzego Buzka, następuje degradacja byłych miast wojewódzkich z których zabrano nie tylko wojewodę i jego urząd. Efektem jest choćby stały spadek liczby mieszkańców Łomży.  
- Chciałbym aby się Łomża rozwijała, a pieniądze choćby unijne bezpośrednio spływały do Łomży, a nie za pośrednictwem Białegostoku, w którym trzeba je wyprosić – mówi Dębski Adam, szef miejskich struktur SLD, podkreślając, że tak będzie się działo, gdy Łomża powróci na listę miast wojewódzkich Polski.  
I właśnie powrót dawnych województw proponuje SLD. Politycy z centrali partii ruszyli w Polskę by go promować. Łomżę odwiedził sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski.
- Zapytajcie państwo swoich posłów z PSL, PO czy PiS i oni też będą za tym aby te województwa powróciły, tylko nie wiadomo czy zdołają przekonać kierownictwo swoich partii – mówił w Łomży Gawkowski. - Gdy tweetowałem z premierem Tuskiem, to on napisał, że dzisiaj nie jest to możliwe, ale to reforma na pięć lat, która mogłaby wejść w życie w latach 2018-2019 – podkreślał Gawkowski zaznaczając, że do powrotu 49 województw potrzebne są głosy 231 posłów, a SLD chce by ten temat był jednym z najważniejszych w kampanii wyborczej 2015 roku. 
Niemniej w ocenie Gawkowskiego postawienie tego tematu na forum ogólnym sprawiło, że minister Bieńkowska (infrastruktury i rozwoju) już przyznała rację politykom SLD i ośrodki subregionalne mają być obok miast wojewódzkich beneficjentami środków unijnych w nowej perspektywie finansowej UE. 
Póki co SLD rozpoczęło kolportowanie ankiet w której mieszkańcy m.in. byłych miast wojewódzkich mają ocenić reformę administracyjną Buzka i ocenić pomysł lewicy na reaktywowanie dawnych województw. Raport z ankiety ma być gotowy w marcu.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0