poniedziałek, 19 lutego 2018 napisz DONOS@

Bezpańskie psy to duży problem w gminach

Podlaska Izba Rolnicza apeluje do wojewody podlaskiego o podjecie działań mających na celu rozwiązanie problemu bezpańskich psów w gminach wiejskich. Jak podkreśla Grzegorz Leszczyński, prezes PIRol problem ten w ostatnich latach znacznie narasta. - Pozbawione nadzoru, bezpańskie psy powodują szkody w gospodarstwach rolnych oraz stwarzają wiele groźnych sytuacji (...) i są realnym zagrożeniem dla mieszkańców wsi i małych miasteczek. – napisał w liście do wojewody podlaskiego.

Prezes Podlaskiej Izby Rolniczej uważa, że skutecznemu rozwiązanie problemu bezpańskich psów nie służy dziś obowiązujące prawo w tym zakresie. 
- Obecnie samorządy płacą zewnętrznym organizacjom za opiekę nad bezdomnymi zwierzętami z danego terenu. Gmina płaci, ale nie prowadzi własnego rejestru schwytanych psów – podkreśla  Grzegorz Leszczyński dodając, iż wykaz zwierząt jest teraz sporządzany tylko przez schroniska które mogą zniekształcać dane, aby otrzymywać więcej gminnych środków. - Proponujemy zmiany prawa, które zapewnią rzetelną ewidencję. Gminy powinny prowadzić wykazy odłowionych zwierząt, a powszechne już w większych miastach chipowanie (wszczepianie elektronicznego elementu z zakodowaną informacją o zwierzęciu) pozwoli ustalić jego tożsamość.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0