poniedziałek, 19 lutego 2018 napisz DONOS@

Fałszywy kominiarz szczęścia nie przynosi... nawet sobie

Przez co najmniej trzy lata działał jako kominiarz. Chodził od domu do domu, przypomina o obowiązku kontroli i czyszczenia kominów i za 60 złotych wystawiał zaświadczenia potwierdzające, że w tym domu kominy są w jak najlepszym stanie. To był oszust. Wczoraj został zatrzymany przez policje. Jak przekazuje sierż. szt. Ewelina Szlesińska oficer prasowy policji w Łomży 42-latek usłyszał 65 zarzutów popełnienia oszustwa i usiłowania oszustwa. Policjanci podkreślają, że sprawa jest rozwojowa, a poszkodowanych może być więcej.

O grasującym w Łomży i okolicy fałszywym kominiarzu pisaliśmy pod koniec listopada. 
- Wyglądał jak prawdziwy kominiarz. Był w stroju kominiarskim i twarz miał umorusaną sadzami  – mówił jeden z poszkodowanych, którego żona za 60 zł otrzymała od jak się okazało fałszywego kominiarza fałszywe zaświadczenie. - Dokument jest chyba setną kserokopią, bo nie sposób doczytać się choćby numeru jego licencji – opisywał poszkodowany.  
O tym, że kominiarz był fałszywy ten człowiek dowiedział się po kilku miesiącach... od policji, która już wówczas sprawę wyjaśniała. Jak podaje Ewelina Szlesińska, oficer prasowy policji w Łomży, wczoraj oszusta zatrzymano i przedstawiono mu w sumie 65 zarzutów popełnienia przestępstw oszustwa lub usiłowania oszustwa. 
- Policjanci zabezpieczyli w domu 42-latka czyste blankiety zaświadczeń opatrzone pieczęcią prawdziwego kominiarza – mówi Szlesińska. 
Policjanci, pod nadzorem łomżyńskiej prokuratury w dalszym ciągu prowadzą śledztwo w sprawie fałszywego kominiarza. Mówią, że poszkodowanych może być znacznie więcej niż wynikałoby to z już postawionych mężczyźnie zarzutów. 

Sprawdzony sposób na fałszywego kominiarza

Zgodnie z prawem w budynkach mieszkalnych, roczna kontrola przewodów kominowych (wentylacyjnych, spalinowych i dymowych) jest obowiązkowa. Kontroli stanu technicznego przewodów kominowych może dokonać tylko mistrz kominiarski. Kominiarz musi mieć przy sobie legitymację potwierdzającą uprawnienia.  
Co zrobić jeśli jakaś legitymacja jest, a my podejrzewany, że może to być oszust, ale nie chcemy bezpodstawnie wzywać policji? Znajomy, którego odwiedził ten sam fałszywy kominiarz, który oszukał naszego bohatera, kazał mu wejść na dach i wyczyścić komin. Oszust próbował jeszcze wyciągnąć 60 zł oferując, że dziś wystawi zaświadczenia, a jurto przyjdzie i wyczyści komin, ale wobec stanowczej postawy iż najpierw usługa, później potwierdzające jej wykonanie zaświadczenie i dopiero wówczas zapłata nigdy więcej do drzwi tego domu nie zapukał.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0