czwartek, 22 lutego 2018 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

"Pióro Raginisa" dla poety

Wieczne pióro, identyczne jak to używane przez majora Władysława Raginisa, odebrał poeta Tadeusz Mocarski. Autora "Poematu o bohaterskiej obronie reduty Wizna pod dowództwem kpt. Władysława Raginisa" uhonorowało w ten sposób Stowarzyszenie Wizna 1939 i Fundacja "Honor Ojczyzna".


Jak mówi honorowy prezes Stowarzyszenia, Dariusz Szymanowski, poemat długo funkcjonował w świadomości i był cytowany przy różnych okazjach jako dzieło anonimowe. Dlatego, kiedy poznano jego autora, od razu pojawił się pomysł, żeby go uhonorować w szczególny sposób.

Stowarzyszenie odnalazło we Wrocławiu egzemplarz pióra z limitowanej serii - identycznego jak to, które znaleziono podczas ekshumacji mogiły Władysława Raginisa i postanowiono, że to ono będzie nagrodą dla literata.

Tadeusz Mocarski podczas uroczystości wręczania mu "Pióra Raginisa" przypomniał, że poemat, dzięki któremu otrzymuje tę nagrodę został już zauważony prawie 40 lat wcześniej - przyniósł autorowi drugą nagrodę w poetyckim konkursie ogłoszonym w rocznicę zwycięstwa nad faszyzmem. (ad/kjs)


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0