środa, 21 lutego 2018 napisz DONOS@

„Marginalne” szanse, ale... szczątki satelity mogą spaść u nas

Szczątki ważącego ponad tonę satelity, któremu skończyło się paliwo teoretycznie mogą spaść w naszej okolicach. Naukowcy podkreślają, że trudno jest oszacować jakie wielkie szczątki satelity, gdzie i kiedy spadną. „Na tę chwile upadek przewidywany jest według różnych kalkulacji” na popołudnie w niedzielę lub poniedziałek plus minus 25 godzin. Niemniej na podstawie danych otrzymanych z Centrum Badań Kosmicznych PAN Urząd Miejski w Łomży podał, że nad wschodnią granicą Polski przebiega jeden z pasów wzdłuż których może spaść kilkadziesiąt fragmentów satelity o łącznej masie około 250 kg. - „PRAWDOPODOBIEŃSTWO, iż szczątku satelity upadną na tym odcinku można szacować jako MARGINALNE, na poziomie 0,15%” - czytamy w „informacji dotyczącej niekontrolowanego upadku satelity GOCE” na oficjalnej stronie UM Łomża.

(fot. ESA/AOES Medialab)
(fot. ESA/AOES Medialab)

Jak czytamy w informacji ratusza, która jak zaznacza Łukasz Czech, została przygotowana na podstawie danych Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, europejski satelita GOCE zakończył swoją misję w październiku i ze względu na niską orbitę wkrótce wejdzie w gęstsze warstwy atmosfery i spłonie. Oczekiwane jest, że relatywnie duża liczba szczątków dotrze do ziemi. Tego rodzaju proces jest bardzo trudny do szczegółowego modelowania i z tego powodu przewidywania dotyczące miejsca upadku szczątków będą się zmieniać do ostatniej chwili. Również szacunki dotyczące liczby szczątków mogą być wysoce nieprecyzyjne ze względu na eksperymentalną budowę struktury satelity. 

INFORMACJE WAŻNE:
- Na pokładzie satelity NIE ZNAJDUJĄ SIĘ materiały niebezpieczne. Waży on niewiele ponad 1000 kg.
- Szacuje się, że do ziemi mogą dotrzeć szczątki o łącznej masie ok. 250 kg, prawdopodobnie jako 40-50 fragmentów, rozrzuconych na długości do 900 km w pasie o ogólnym przebiegu północ-południe.
- Przy tak dużej niepewności co do chwili wejścia w atmosferę możliwe miejsca upadku obejmą pasy dookoła całego globu. Jeden z takich pasów przebiega nad wschodnią granicą Polski. PRAWDOPODOBIEŃSTWO, iż szczątku satelity upadną na tym odcinku można szacować jako MARGINALNE, na poziomie 0,15%.
- Na tę chwilę upadek przewidywany jest według różnych kalkulacji:
Listopad 11, 15:00 ± 25h
Listopad 10, 13:37 ± 25h


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0