Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Chopin w międzynarodowym wykonaniu w Łomży

Pianista JiKyo Jung z Korei Południowej i dyrygent Michael Meissner z Meksyku wystąpili na czwartkowym koncercie łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej. Artyści zagrali, m.in. utwory Fryderyka Chopina oraz kompozytorów meksykańskich, w tym „Llano Alegre” José Pablo Moncayo – utwór, który nie był wykonywany dotąd w Europie. – Bardzo lubię przyjeżdżać do Polski! – mówi dyrygent Michael Meissner. – Czuję się tu jak w domu, także dlatego, że część mojej rodziny pochodzi z Polski!

Michael Meissner był po raz pierwszy w Łomży w ubiegłym roku z Meksykańską Radiową Orkiestrą Kameralną. Zachwycony gorącym przyjęciem koncertu utworów kompozytorów meksykańskich na festiwalu Sacrum et Musica marzył, by ponownie wystąpić w Łomży z takim repertuarem. Tak się bowiem składa, że Meissner urodził się w Hamburgu, a od 23 lat mieszka w Meksyku, ale jego prababcia pochodziła z Jaworzna, babcia z Gliwic i były Polkami. Stąd jego coraz częstsze wizyty w Polsce i kolejny koncert w Łomży, na którym poprowadził orkiestrę Filharmonii Kameralnej. Wypełniły go, dopełnione utworami Merle J. Isaaca, Astora Piazzolli, Jeana Sibeliusa i Fryderyka Chopina, dzieła kompozytorów meksykańskich. Czerpiące z tradycyjnej muzyki tego kraju, rytmiczne i bardzo przebojowe utwory zachwyciły łomżyńską publiczność.  
– W Meksyku powstawało, szczególnie na początku XX wieku  i powstaje nadal, dużo utworów orkiestrowych, których kompozytorzy są pod wpływem muzyki ludowej – stwierdza Michael Meissner. – Często sięgają też do tradycyjnego folkloru, co jest później bardzo gorąco przyjmowane przez słuchaczy, którzy nie mają problemów z jej zrozumieniem, po prostu lubią połączenie takich gorących rytmów z brzmieniem orkiestry.
Równie żywiołowo słuchacze przyjęli Andante spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur op.22 Fryderyka Chopina w wykonaniu koreańskiego pianisty JiKyo Junga, również związanego z Polską. 
– Studiowałem w Polsce w latach 2006 – 2011 i wtedy pokochałem muzykę Fryderyka Chopina – podkreśla JiKyo Jung. – To był warszawski Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina i wtedy przekonałem się ostatecznie, jak cudowna jest muzyka tego kompozytora. Dlatego wybrałem na dzisiejszy koncert wspaniały utwór - doskonały dla pianisty, w którym może on zaprezentować się zarówno solo, jak i z orkiestrą!
Kolejnym bardzo ciekawym punktem programu czwartkowego koncertu było europejskie prawykonanie utworu „Llano Alegre” José Pablo Moncayo.
– Kompozycja ta powstała w 1938 r., ale, o ile mi wiadomo, dzisiaj jest europejska premiera owego dzieła, bo do tej pory w Europie nigdy wykonywane nie było! – podkreślał prowadzący koncert Bogdan Szczepański.
– To coś podobnego, jak z muzyką Bartoka na Węgrzech, który włączał do swych klasycznych kompozycji różne elementy muzyki ludowej czy tańców – wyjaśnia Michael Meissner. –Dzięki temu do dziś słucha się ich z ogromnym zainteresowaniem, chociaż kiedy te utwory powstawały niektórzy obawiali się, że mogą okazać się zbyt prymitywne. Wielu meksykańskich kompozytorów, takich jak Carlos Chávez, Silvestre Revueltas czy właśnie José Pablo Moncayo też odniosło sukces dzięki takiemu podejściu!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka – Chamryk

240308092554.png

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę