środka, 21 lutego 2018 napisz DONOS@

Prezydent i Wojewoda „skrajnymi optymistami”?

„Na przełomie roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad złoży wniosek o decyzję środowiskową dla obwodnicy Łomży” - czytamy w komunikacie na stronie miejskiej łomżyńskiego ratusza. Komunikat powstał po liście którego prezydent Mieczysław Czerniawski otrzymał od Wojewody Podlaskiego Macieja Żywno. - To termin „skrajnie optymistyczy”, ale jest też termin w wariancie pesymistycznym, a ten zakłada, że wniosek zostanie złożony dopiero na przełomie 2014 i 2015 roku – mówi Rafał Malinowski, rzecznik białostockiej GDDKiA.

warianty przebiegu obwodnicy Łomży
warianty przebiegu obwodnicy Łomży

„Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Białymstoku zapowiedział złożenie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia polegającego na budowie obwodnicy Łomży do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku na przełomie roku” - tak  napisał Maciej Żywno, Wojewoda Podlaski, w liście do prezydenta Łomży po posiedzeniu zwołanej w trybie pilnym „specgrupy drogowej” po wyłączeniu obwodnicy Łomży z wniosku do decyzję środowiskową dla Via Baltica.
Rafał Malinowski, rzecznik białostockiej GDDKiA, mówi że faktycznie podczas tego spotkania padła taka data, ale że to - jak miał mówić wówczas dyrektor Jerzy Doroszkiewicz - wariant „optymistyczny”. Zakłada on, że drogowcy wszystkie materiały dotyczące inwentaryzacji przyrodniczej przejścia przez Narew pod Łomża, których domaga się od nich Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, pozyskają z już opracowanych innych materiałów. 
- Wówczas potrzebny byłby tylko czas na ich przerobienie i oparcie się na nich w nowym wniosku mówi Malinowski. - Teoretycznie jest to możliwe jednak są na to niewielkie szanse. W wariancie pesymistycznym, o którym podczas spotkania z Wojewodą Podlaskim także mówił dyrektor, trzeba będzie robić badania przez cały rok. To oznacza, że materiał ten byłby gotowy pod koniec 2014 roku, a wniosek do RDOŚ byłby wówczas składany na przełomie 2014 i 2015 roku. 
Malinowski powtarza już wcześniejsze zapewnienia, że drogowcy dołożą wszelkich starań aby wniosek o decyzję środowiskową dla obwodnicy Łomży był złożony jak najszybciej, ale podkreśla, że dziś dokładnego terminu nie można jeszcze określić.

cz
wt, 22 października 2013 17:01
Data ostatniej edycji: śr, 23 października 2013 13:43:21

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0