środa, 21 lutego 2018 napisz DONOS@

Zemsta na Długiej

Łomżyńska odsłona drugiej edycji ogólnopolskiego Narodowego Czytania odbyła się przed budynkiem Miejskiej Biblioteki Publicznej. Głównym punktem programu było czytanie „Zemsty” Aleksandra Fredry, nie brakowało jednak innych atrakcji dla młodszych i starszych. – Narodowe Czytanie w 2012 r. rozpoczęliśmy lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, tegoroczna edycja akcji poświęcona jest twórczości Aleksandra Fredry – mówi Krystyna Sobocińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. – Pisarza, który dla naszej narodowej literatury jest tym, czym Molier dla Francuzów, Goldoni dla Włochów czy Shaw dla Anglików!

Słoneczne sobotnie przedpołudnie zachęcało do wyjścia z domu, tym bardziej, że nieopodal, bo na Starym Rynku odbywał się Jarmark Rozmaitości. Można więc było za jednym zamachem zaopatrzyć się w artystyczne wyroby i tradycyjne przysmaki oraz poznać lub przypomnieć sobie arcydzieło polskiej literatury. 
Chętnych nie brakowało, bo komedia o perypetiach dwóch skłóconych ze sobą szlacheckich rodów, od ponad 150 lat niezmiennie bawi widzów. W role bohaterów sztuki wcielili się pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej, odziani w stroje z czasów, w których Aleksander Fredro osadził akcję „Zemsty”. Rzecz oczywiście zakończyła się happy endem, dzięki czemu wszyscy mogli skosztować weselnego tortu Klary i Wacława. 
Akcja nie skończyła się jednak na „Zemście”, bo fragmenty innych dzieł Fredry oraz swoje ulubione wiersze jego autorstwa czytali również mieszkańcy Łomży. Można też było poznać życie i twórczość pisarza, którego 220 rocznicę urodzin obchodziliśmy 20 czerwca, dzięki specjalnej wystawie, ozdobić książkę z jego utworami okolicznościowym stemplem oraz wziąć udział w krzyżówkowym konkursie. Mnóstwo radości miały też dzieci, dla których pracownicy biblioteki przygotowali pełne atrakcji chodnikowe malowanie. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem i organizatorzy już zapowiadają jej kontynuację, niekoniecznie przy okazji takich dużych ogólnopolskich inicjatyw, lecz w czysto lokalnym wymiarze. 
– Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich – podkreśla Krystyna Sobocińska. – Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0