wtorek, 20 lutego 2018 napisz DONOS@

Uważaj na fałszywego „wnuczka”

Policjanci z Łomży ostrzegają szczególnie osoby starsze przed oszustami podającymi się za członków rodziny, którzy chcą wyłudzić pieniądze metodą „na wnuczka”. Wczoraj w godzinach popołudniowych do komendy zgłosiła się 84 –letnia mieszkanka miasta, która została oszukana w taki właśnie sposób, przez co straciła 14 tys. złotych. Po pieniądze zgłosił się znajomy „rzekomego” syna, a nieświadoma starsza pani przekazała mu pieniądze.

- Łatwowierność, naiwność, a czasem zwykłą bezmyślność starszych ludzi bezlitośnie wykorzystują pozbawieni jakichkolwiek skrupułów oszuści – mówi Ewelina Szlesińska. - Sposób działania oszustów metodą „na wnuczka” w większości przypadków jest podobny. Z reguły ktoś telefonuje starszej osoby i podaje się za wnuczka, siostrzeńca lub dalekiego krewnego. W trakcie rozmowy próbuje zdobyć zaufanie starszego rozmówcy. Potem pieniądze przekazywane są zupełnie nieznajomej osobie. Często starsi ludzie dają się nabierać na te proste chwyty i tracą oszczędności całego życia. 

Policjantka przypomina żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy zawsze działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do drzwi lub dzwoniąc proszą o pieniądze. Apeluje też do „młodszych” aby rozmawiali ze starszymi osobami o zagrożeniach i uczulali ich na fakt tego typu oszustw. W przypadku wzbudzających niepokój telefonów od rzekomego „wnuczka”, powinniśmy skontaktować się sami z osobą do której pożyczka ma trafić lub z innymi członkami rodziny. A o każdej próbie wyłudzenia pieniędzy natychmiast powinniśmy informować Policję.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0