Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Zapomniana rocznica...

- Drogi nam się porozchodziły, ale korzenie mamy wspólne – mówią zgodnie Sławomir Zgrzywa, szef PO w Łomży i Marek Olbryś, łomżyński radny sejmiku z PiS. Obaj przed laty byli szefami struktur NSZZ „Solidarność” w Łomży - Zgrzywa w latach 1992-97, Olbryś od 2000 do 2004 roku. Dziś zgodnie mówią też o tym, że łomżyńska Solidarność zapomniała o 33. rocznicy Porozumień Sierpniowych. W Łomży historycznego wydarzenia, ani tego co ono dawało wówczas Polakom, nie wspominano. A zryw wolności jaki wówczas obserwowano w Polsce miał ogromną skalę. Już niespełna trzy miesiące później „Solidarność” w Łomży i województwie łomżyńskim zrzeszała ponad 9 tysięcy członków.

- „Solidarność” powinna dbać o tradycje, o wartości, które ją stworzyły – mówi Marek Olbryś. - W Łomży nie ma wielu symboli „Solidarności”. Jest tablica pamiątkowa w Katedrze i krzyż stojący przy dawnym wejściu do hal Bawełny. I niestety coraz mniej osób które tę pierwszą „Solidarność” zakładały. A w tym roku ponownie zapomniano o wydarzeniach, które ją zrodziły. 
- Nie było nawet mszy świętej w intencji założycieli, czy działaczy tej pierwszej „Solidarności” - dodaje Sławomir Zgrzywa. - Nie chcę oceniać bieżącej działalności związku, ale upominamy się o tę historię.

Podpisane 31 sierpnia 1980 roku w Gdańsku tzw. Porozumienia Sierpniowe dawały społeczeństwu nadzieję na unormowanie sytuacji ekonomicznej i politycznej. To wówczas po raz pierwszy po protestach robotniczych komuniści podpisali umowę ze strajkującymi. Zgodzili się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, transmisje niedzielnych mszy św. w radiu czy ograniczenie cenzury. W całym kraju spontanicznie tworzyły się struktur NSZZ „Solidarność”. Jak wspomina historyk dr Krzysztof Sychowicz wydarzenia związane z narodzinami „Solidarności” w Łomży rozgrywały się z pewnym poślizgiem, a ich nasilenie przypadło na wrzesień 1980 r. Komitety strajkowe powstały wówczas w Wojewódzkim Zakładzie Energetyki Cieplnej w Łomży, w Łomżyńskich Zakładach Przemysły Bawełnianego „Narew”, czy w Fabryce Mebli. 
5 września 1980 r. w kościele katedralnym ks. Piotr Zabielski podczas kazania mówił o nadprzyrodzonych zdolnościach posiadanych przez niektórych ludzi. Jako przykład podał dar zjednywania robotników posiadany przez Lecha Wałęsę podczas strajku na Wybrzeżu. Dodał, że wystąpił on przeciwko bogaceniu się pewnej grupy kosztem ludzi pracy. Było to jedno z wystąpień tego duchownego, w których podkreślał znaczenie przemian zachodzących w Polsce. 
29 października 1980 r. w kościele rektoralnym NMP w Łomży odbyło się spotkanie przedstawicieli NSZZ „Solidarność” z reprezentantami zakładów z terenu miasta. Wziął w nim udział m.in. ks. bp Tadeusz Zawistowski, który mówił o potrzebie odbudowy związków zawodowych w Polsce. W kościele zebranych było około 2 000 osób, a współorganizator spotkania Edward Kamiński zaprosił zebranych na jego kontynuację do Cechu Rzemiosł Różnych, gdzie udało się 120 z nich. Obok niego w prezydium zasiedli Piotr Wierzchowski i Bogusław Baranowski, który później został pierwszym w mieście przewodniczącym NSZZ „Solidarność”. 
Tymczasowy Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność” w Łomży, jako Oddział Regionu Mazowsze formalnie ukonstytuował się jednak dopiero 6 listopada 1980 roku. Dwa tygodnie później -  19 listopada - ks. Piotr Zabielski poświęcił siedzibę związku w budynku przy ul. Turlejskiego 10 a. W tym czasie „Solidarność” działała już w 41 zakładach w Łomży i regionie. Należało do niej 9115 osób. 

- Dziś nikt o tym nie wspomina, ale największym sukcesem tej pierwszej „Solidarności” w Łomży było odebranie rządzącej PZPR nowej siedziby i przekazanie jej na cele służby zdrowia – mówi Sławomir Zgrzywa wskazując budynek stojący przy Szosie Zambrowskiej w którym przez lata mieściły się przychodnie specjalistyczne, a dziś siedzibę ma starostwo, prokuratura i pogotowie. - Partia do tego budynku nigdy już nie wróciła, nawet po wprowadzeniu stanu wojennego.

Henryk Piekarski, obecny przewodniczący łomżyńskiej „Solidarności”  mówi, że o rocznicy narodzin związek nie zapomniał. Podkreśla, że 33. to nie okrągła rocznica.
- My duże uroczystości robiliśmy na 25 i 30-lecie „Solidarności” i na 35-lecie też takie będą – odpowiada na zarzuty.
Piekarski podkreśla, że dziś związkowcy w Łomży, podobnie jak w całym kraju, nie świętują, ale przygotowują się do wielkiej, kilkudniowej akcji protestacyjnej, która w przyszłym tygodniu odbędzie się w Warszawie. Także z Łomży przygotowany jest wyjazd co najmniej setki związkowców, którzy wezmą udział w manifestacji (w sobotę 14 września) pod hasłem „Dość lekceważenia społeczeństwa”.

240308092554.png

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę