Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Łomżyńscy muzycy nagrywają kolejną płytę

Główne zdjęcie
Jan Miłosz Zarzycki i Krzysztof Jakowicz na próbie przed nagraniem

Krzysztof Jakowicz, wirtuoz skrzypiec, nagrywa płytę z Filharmonią Kameralną w Łomży. Będzie to już siódmy album w dorobku łomżyńskiej placówki. Płytę wyda ceniona firma DUX, a trafią na nią, m.in. kompozycje Bacha, Haydna, Vivaldiego oraz Witolda Lutosławskiego, z którym Krzysztof Jakowicz współpracował przez lata i cieszył się jego przyjaźnią. – Jestem ogromnie szczęśliwy, że pan dyrektor Zarzycki wymyślił taki projekt, żeby nagrać wspólną płytę – mówi Krzysztof Jakowicz. – Bo praca z łomżyńską orkiestrą jest dla mnie zawsze wielką przyjemnością. To grupa ludzi młodych, czasem tuż po studiach lub jeszcze w ich trakcie, wspaniałych muzyków, pełnych zapału i chęci do pracy. Dlatego mam podstawy przypuszczać, że ta płyta będzie czymś naprawdę interesującym!

Krzysztof Jakowicz z Filharmonią Kameralną w Łomży na próbie przed nagraniem
Krzysztof Jakowicz z Filharmonią Kameralną w Łomży na próbie przed nagraniem
Jan Miłosz Zarzycki i Krzysztof Jakowicz na próbie przed nagraniem
Jan Miłosz Zarzycki i Krzysztof Jakowicz na próbie przed nagraniem

– Ostatnio pracowaliśmy wspólnie na festiwalu Sacrum et Musica, inaugurowaliśmy też Rok Lutosławskiego w Łomży – mówi Krzysztof Jakowicz. – I te spotkania utwierdziły mnie w przekonaniu, że warto dokonać takiego nagrania w Łomży!
Trzydniową sesję nagraniową poprzedziły intensywne próby w poniedziałek. Właściwe nagrania rozpoczynają się dzisiaj w siedzibie łomżyńskiej Filharmonii i potrwają do czwartku.
Solista z orkiestrą, pod okiem cenionego realizatora dźwięku Tomasza Lidy, zarejestrują trzy koncerty skrzypcowe wybitnych kompozytorów: Jana Sebastiana Bacha, Józefa Haydna i Antonio Vivaldiego.  
– Gramy koncerty, które są rzadziej nagrywane i na ogół są lokowane w sferze szkolno-edukacyjnej – wyjaśnia Krzysztof Jakowicz. –Tymczasem są to kompozycje genialne, napisane przez genialnych kompozytorów. Proste w odbiorze, bo stosunkowo krótkie, najczęściej w formule, że jest część szybka, wolna i szybka, bardzo komunikatywne. Dlatego są bardzo przystępne i myślę, że to będzie płyta, która trafi do wielu ludzi, którzy na co dzień nie mają do czynienia z muzyką klasyczną. 
– To wielki repertuar, o najwyższych walorach artystycznych, ale również dydaktyczny – mówi Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor Filharmonii, który jest też dyrygentem prowadzącym orkiestrę podczas nagrań. – Są to bowiem utwory, które znajdują się w programach nauczania, wykonywane przez młodych artystów. Dlatego nagranie tej płyty będzie włączone w program edukacyjno-popularyzatorski, który chcemy tutaj zrealizować. Chcemy w niego włączyć przedszkola oraz dzieci z najmłodszych klas, zachęcając, żeby malowały  i rysowały przy dźwiękach muzyki.
Program płyty dopełnią zagrane tylko przez orkiestrę kompozycje Johanna Pachelbela oraz „Tamburetta” polskiego kompozytora z XVII wieku, Adama Jarzębskiego. Nie może też zabraknąć  w Roku jego imienia i jubileuszu FKiWL, utworu Witolda Lutosławskiego. 
– Nagramy też utwór Lutosławskiego, bo to przecież płyta z okazji 35-lecia łomżyńskiej orkiestry nazwanej jego imieniem – deklaruje Krzysztof Jakowicz. – ”Recitativo e arioso” to miniatura w instrumentacji Jerzego Maksymiuka, który przygotował ją specjalnie na tę okazję i mnie ją dedykował! Bo ja ciągle szukam czegoś nowego, nie odcinam kuponów. Dlatego takie spotkanie z młodymi zapaleńcami, artystami, którzy chcą coś ciekawego zrobić jest dla mnie fantastycznym wyzwaniem, wyzwalającym pokłady energii i nowe pomysły. Dlatego wielkie dzięki dla dyrektora Zarzyckiego, który wciąż zadziwia mnie swoją pomysłowością i kreatywnością. To przecież jeden z ciekawszych talentów dyrygenckich w Polsce, ciągle ma niespokojną duszę i szuka czegoś nowego. Program tej płyty powstał w naszych rozmowach  i wspólnie wybraliśmy utwory reprezentatywne dla stanu orkiestry.
– Na pewno osoba solisty sprawi, że to będzie płyta wyjątkowa – dodaje Jan Miłosz Zarzycki
– Krzysztof Jakowicz to wielki mistrz polskiej wiolinistyki. Podziwiałem go i oklaskiwałem na koncertach i słuchając jego płyt, kiedy byłem jeszcze bardzo młodym skrzypkiem, uczniem szkoły podstawowej i liceum. Dlatego dla mnie jest on kimś, kto był przykładem od zarania mojej muzycznej drogi. Fakt, że teraz będę miał zaszczyt towarzyszyć mu przy nagraniu płyty to jest dla mnie, jak i pewnie dla całej orkiestry, wielkie przeżycie – dla nas wszystkich osoba Krzysztofa Jakowicza jest bowiem postacią symbolizującą coś wielkiego w naszej polskiej kulturze muzycznej!

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę