niedziela, 18 lutego 2018 napisz DONOS@

Uwaga oszust

Trzy starsze kobiety zaufały sprawcy podającemu się przez telefon za ich członka rodziny. Dwie z nich straciły swoje oszczędności, a jedna dzięki pracującej w banku synowej nie padła ofiarą przestępstwa. Teraz oszusta szukają policjanci i ponownie apelują o ostrożność i rozwagę.

 

Bardzo często zaczyna się od zwykłego telefonu od rzekomego wnuczka, czy też innego członka rodziny z prośbą o pilne pożyczenie pieniędzy. Zazwyczaj po ich odbiór przychodzi inna, wcześniej ustalona osoba. Często zdarzają się również przypadki wpłaty pieniędzy na wskazane przez sprawcę konto. Opowieści i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują złodzieje i oszuści bywają bardzo różne, a ich pomysłowość w tym zakresie nie zna granic.

Do trzech takich właśnie zdarzeń doszło w ciągu kilku ostatnich dni w Białymstoku i Łomży. W każdym przypadku sprawca dzwoniąc do starszych kobiet podawał się za ich członka rodziny, który pilnie potrzebuje pieniędzy. Jedna z dwóch mieszkających w Białymstoku pokrzywdzonych – 81-latka - przekazała 7 tysięcy złotych osobie, która w zastępstwie za jej wnuczka przyszła po odbiór pieniędzy. Natomiast druga – 77-latka – przelała na wskazane konto siostrzeńca 20 tysięcy złotych. Obie kobiety straciły swoje oszczędności. O szczęściu natomiast może mówić 75-letnia mieszkanka Łomży, której pieniądze zostały uratowane. Tu sytuacja była podobna. Sprawca w rozmowie telefonicznej podał się za jej kuzyna i poprosił o pożyczkę na zakup samochodu, wskazując numer konta. Jednak dzięki pracującej w banku synowej ofiary do przelewu nie doszło. Teraz oszusta szukają policjanci.

Funkcjonariusze przypominają, że aby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy zawsze działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc podszywają się za naszych bliskich. Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji. Nie dajmy się również nabrać na zachrypnięty, zmieniony głos rzekomego wnuczka oraz nie przekazujmy pieniędzy obcym. Nie dokonujmy żadnych przelewów finansowych, nie mając pewności do kogo pieniądze trafią. Jednak najważniejsze jest, aby w takim przypadku zawsze najpierw skontaktować się z osobą, do której pożyczka ma trafić, a o każdej próbie wyłudzenia natychmiast informować Policję.

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0