wtorek, 20 lutego 2018 napisz DONOS@

„Biało-czerwona symbolem wolności!”

„Biało-czerwona symbolem wolności!” - tak trzy działające w Łomży organizacje patriotyczne apelują do mieszkańców, a szczególnie do młodych, o oddanie hołdu i czci bohaterom broniącym Polski w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku i o wywieszenie w czwartek biało-czerownych flag. We wspólnym apelu Łomżyński Klub Myśli Patriotycznej, Klub Republikański Łomża i Koliber Łomża zauważają, że 15 sierpnia obchodzimy rocznicę Bitwy Warszawskiej lub inaczej „Cudu nad Wisłą”. Polskie społeczeństwo wystąpiło zjednoczone przeciwko nawale bolszewickiej i po raz kolejny złożyło daninę krwi. Wydarzenie to pozwoliło na uratowanie świeżo odzyskanej niepodległości jak również powstrzymało opanowanie Europy przez komunistyczną dyktaturę.

Działacze organizacji patriotycznych apel do mieszkańców Łomży zatytułowali: „Bez Cudu nad Narwią nie byłoby Cudu nad Wisłą”. 

„Bez Cudu nad Narwią nie byłoby Cudu nad Wisłą” – mawiał ponoć Marszałek Piłsudski. Rzeczywiście, na przełomie lipca i sierpnia 1920 roku jeden batalion piechoty powstrzymywał przez pięć dni 12 bolszewickich dywizji. Około 900 żołnierzy 33 pułku piechoty pod dowództwem kapitana Mariana Raganowicza wraz z mieszkańcami Łomży zatrzymało na linii fortów piątnickich liczące kilkadziesiąt tysięcy oddziały Armii Czerwonej. Zdaniem historyków owe pięć dni pozwoliło dowództwu Armii Polskiej na przygotowanie Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą, która to bitwa zadecydowała o losach Polski i Europy. Dysproporcja sił obrońców Łomży w stosunku do sił bolszewickich nasuwa analogię do obrony oddalonej o 24 km Wizny w 1939 roku, która przeszła do historii pod nazwą „Polskie Termopile”.   To jest historia naszej ziemi, historia z której jesteśmy dumni.
Pytanie. Czy kapitan Marian Raganowicz i obrońcy Łomży z 1920 roku nie zasługują na pomnik  w centralnym punkcie miasta? 

APEL  DO  MIESZKAŃCÓW  ŁOMŻY
Zbliża się kolejna rocznica wydarzenia, które miało ogromny wpływ na losy naszej Ojczyzny i całej Europy. 15 sierpnia obchodzimy rocznicę Bitwy Warszawskiej lub inaczej „Cudu nad Wisłą”. Polskie społeczeństwo wystąpiło zjednoczone przeciwko nawale bolszewickiej i po raz kolejny złożyło daninę krwi. Wydarzenie to pozwoliło na uratowanie świeżo odzyskanej niepodległości jak również powstrzymało opanowanie Europy przez komunistyczną dyktaturę.
Apelujemy do wszystkich mieszkańców Łomży o oddanie hołdu i czci naszym pradziadom za to, że odzyskali i obronili dla nas nasze Państwo.
Niech symbolem pamięci o Nich będzie wywieszenie we czwartek biało-czerwonych flag jako symbolu niepodległości we wszystkich domach i miejscach pracy.
Jeśli uważasz się za patriotę  potraktuj to jako obowiązek, obowiązek względem naszych przodków i nas samych.
Jeśli nie masz w domu flagi to jest to dobry moment aby się zmobilizować i ją zakupić.

APEL DO MŁODEGO POKOLENIA
Młodzi! To przede wszystkim Wy musicie pamiętać o godności, honorze i poświęceniu. Przypominajcie swoim rodzicom o tych wartościach, niejednokrotnie zapominanych w natłoku trosk dnia codziennego, o pamięci i o obowiązkach względem minionych pokoleń. Przypomnijcie i dopilnujcie wywieszenia flagi. Liczymy na Was!!!

BIAŁO-CZERWONA  SYMBOLEM  WOLNOŚCI!


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0