wtorek, 20 lutego 2018 napisz DONOS@

Przedszkole dla każdego dziecka

W Niemczech jest żłobek dla każdego dziecka, a u nas od trzech lat czeka w „sejmowej zamrażarce” obywatelski projekt ZNP

Polki nie mają dzieci, bo polskich rodzin nie stać na to, by zajmować się wychowaniem potomstwa. Żłobków praktycznie nie ma, a przedszkola nadal są trudno dostępne – uważa prezes ZNP Sławomir Broniarz i apeluje o szybkie uchwalenie obywatelskiego projektu ZNP „Przedszkole dla każdego dziecka”, który od trzech lat czeka na procedowanie w Sejmie.

Obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (druk nr 21) poparło 350 tysięcy Polek i Polaków, którzy podpisali się pod inicjatywą w 2010 r. i 2008 r. Projekt zakłada m.in. finansowanie przedszkoli z subwencji oświatowej oraz prawo do wychowania przedszkolnego dla dzieci dwuletnich.

Prowadzenie i finansowanie przedszkoli jest od 1994 r. zadaniem własnym gmin, finansowanym z ich dochodów. Według ZNP, to właśnie brak środków w samorządach powoduje, że liczba przedszkoli i miejsc dla dzieci jest niewystarczająca w stosunku do potrzeb.

Zdaniem ZNP, finansowanie wychowania przedszkolnego z budżetu państwa zapewni każdemu dziecku w Polsce miejsce w przedszkolu.

ZNP apeluje o szybkie uchwalenie obywatelskiego projektu „Przedszkole dla każdego dziecka”.

Źródło: ZG ZNP

Zarząd Oddziału
nie, 04 sierpnia 2013 19:21
Data ostatniej edycji: nie, 04 sierpnia 2013 19:29:31

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0