poniedziałek, 19 lutego 2018 napisz DONOS@

Uważaj w lesie. Jest bardzo sucho.

Trzeci najwyższy stopień zagrożenia pożarowego ogłoszono w lasach Nadleśnictwa Łomża i Nowogród. Według danych na godzinę 13.00 wilgotność ściółki leśnej w Dębnikach pod Nowogrodem wynosiła 15%, a w Baczach Mokrych koło Wygody jedynie 12,4%. Przy wysokiej temperaturze powierza w takich warunkach każda iskra może spowodować pożar lasu.

Strażacy i leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania w lasach. Okres wakacji sprzyja leśnym spacerom, ale także rozpalaniu ognisk na obszarach leśnych. Tymczasem nieostrożność ludzi i celowe podpalenia są przyczyną około 70% leśnych pożarów. A las płonie szybko. Pożar ściółki rozprzestrzenia się z prędkością od kilku do kilkunastu metrów na minutę, a więc od momentu pojawienia się ognia do chwili rozpoczęcia akcji gaśniczej może spłonąć nawet kilka hektarów lasu.
Teraz ściółka leśna w wielu miejscach może mieć wilgotność kartki papieru i paliłaby się tak samo szybko...  Leśnicy przypominają, że w lesie, jak również w odległości 100 m od niego, nie wolno używać otwartego ognia, nie wolno palić tytoniu czy wyrzucać niedopałków, niedozwolone jest również grillowanie i rozpalanie ognisk. 

Na terenie powiatu łomżyńskiego lasy obejmują ponad 10% jego powierzchni. Największe kompleksy leśne występują na terenie Czerwonego Boru oraz wzdłuż drogi Nowogród – Myszyniec.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0