czwartek, 22 lutego 2018 napisz DONOS@

Specjalne strefy ekonomiczne będą żyły dłużej... i będą większe

Rada Ministrów przyjęła na wczorajszym posiedzeniu serię rozporządzeń wydłużających okres funkcjonowania specjalnych strefy ekonomicznych w Polsce do 2026 r. - Dzięki jeszcze 14-letniej perspektywie działania stref tworzy się realna szansa na pełne wykorzystanie limitu powierzchni SSE w Polsce, czyli 20 tys. ha – podało Ministerstwo Gospodarki. To dobra wiadomość także dla Łomży. Od kilku lat mówi się o możliwości poszerzenia Suwalskiej SSE o tereny w Łomży. Wniosek jest już w poczekalni rządowej, a wczorajsza decyzja powinna też odblokować wstrzymane na początku roku prace nad powiększaniem poszczególnych stref.

Zgodnie z danymi Ministerstwa Gospodarki na koniec 2012 r. tereny wszystkich 14 SSE osiągnęły łączną powierzchnię ponad 15,8 tys. ha i tylko w ubiegłym roku  zwiększyły się o blisko 784 ha. Działający w strefach przedsiębiorcy posiadali 1 545 ważnych zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej, zatrudniali łącznie 247,5 tys. pracowników, a skumulowana wartość inwestycji na tych terenach wyniosła 85,8 mld zł. 

Podstrefa w Łomży
Łomżyńska podstrefa SSSE ma mieć ponad 8 hektarów w dwóch kompleksach na terenach położnych w okolicy ciepłowni miejskiej, oraz przy skrzyżowaniu Spokojnej i Akademickiej. Szacuje się, że dzięki podstrefie, przy nakładach inwestycyjnych rzędu 41 mln zł i pomocy publicznej w granicach 25 mln zł do 2020 roku w Łomży może powstać 137 nowych miejsc pracy.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0