Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 20 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Zarzuty zbrodni komunistycznych za internowania

Zarzuty popełnienia 55 zbrodni komunistycznych i zbrodni przeciwko ludzkości usłyszał Sylwester R., były Komendant Wojewódzki Milicji Obywatelskiej w Białymstoku. Zarzuty przedstawili mu prokuratorzy z Oddziałowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku. Dotyczą bezprawnego internowania działaczy „Solidarności” w grudniu 1981 roku. Prokurator Zbigniew Kulikowski, naczelnik OKŚZpNP w Białymstoku, wyjaśnia, że podobne śledztwa dotyczące internowań w Stanie Wojennym mają być wszczynane w odniesieniu do wszystkich województw – czyli także Łomżyńskiego, przy czym ówczesny komendant wojewódzki MO w Łomży już nie żyje.

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku prowadzi śledztwo w sprawie zbrodni komunistycznych, polegających na dokonaniu w okresie od 12 do 16 grudnia 1981 roku, w Białymstoku oraz innych miejscowościach ówczesnego województwa białostockiego, przez funkcjonariuszy państwa komunistycznego bezprawnego pozbawienia wolności kilkudziesięciu osób na mocy decyzji o internowaniu, wydanych na podstawie art. 42 nieobowiązującego w tym czasie dekretu o stanie wojennym, co było wyrazem represji wobec przeciwników politycznych ustroju komunistycznego. 
Dziś w związku z tym śledztwem ówczesnemu komendantowi wojewódzkiemu MO w Białymstoku przedstawiono zarzuty  „popełnienia 55 zbrodni komunistycznych i zbrodni przeciwko ludzkości polegających na tym, iż w okresie grudnia 1981 roku w Białymstoku jako funkcjonariusz państwa komunistycznego – Komendant Wojewódzki Milicji Obywatelskiej w Białymstoku, przekroczył swoje uprawnienia w ten sposób, że bezprawnie pozbawił wolności także na okres powyżej 7 dni, członków NSZZ „Solidarność”, NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych, członków Niezależnych Związków Zawodowych funkcjonariuszy MO, na mocy art. 42 nieobowiązującego dekretu o ochronie bezpieczeństwa i porządku publicznego w czasie obowiązywania stanu wojennego, co było poważnym prześladowaniem z powodu przynależności pokrzywdzonych do NSZZ „Solidarność”, NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych, Niezależnych Związków Zawodowych funkcjonariuszy MO, czym działał na szkodę interesu prywatnego internowanych – tj. o czyny określone w art. 231 § 1 kk w zb. z art. 189 § 2 kk w zw. z art. 2 ust1 i 3 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 roku o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.”
- Przesłuchany w charakterze podejrzanego Sylwester R. oświadczył, że zrozumiał treść zarzutów i oświadczył, że korzysta z prawa odmowy złożenia wyjaśnień. Wobec podejrzanego prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku, zastosował środek zapobiegawczy w postaci zakazu opuszczania kraju – czytamy w komunikacie OKŚZpNP w Białymstoku. 


W województwie łomżyńskim w związku ze Stanem Wojennym aresztowano 34 działaczy „Solidarności”. Większość internowanych – 19 osób - stanowili mieszkańcy Łomży.  
Jak wskazywał Marcin Zwolski, historyk z białostockiego IPN, internowanie było tylko jedną z wielu represji, jakimi dysponowała komunistyczna władza. Prowadzona na szeroką skalę inwigilacja całego społeczeństwa zaowocowała już w grudniu 1981 r. aresztowaniami. Działaczy opozycji wcielano do wojska, ROMO (czyli rezerwy milicji), zmuszano do wystąpienia ze związku oraz podpisywania oświadczeń o lojalności wobec państwa, nękano częstymi rewizjami i rozmowami ostrzegawczymi. 13 grudnia w Łomżyńskiem powołano do wojska 250 osób, do ROMO około 800. W następnych dniach pobór kontynuowano. Tzw. „Aktywną kontrolą” milicja objęła w Łomżyńskiem 93 osoby. Tylko  lipcu i sierpniu 1982 r. przeprowadzono 77 rozmów profilaktyczno – ostrzegawczych z członkami „S”.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę