wtorek, 20 lutego 2018 napisz DONOS@

Z Łomży na Uniwersjadzie

W rosyjskim Kazaniu trwa 27. Letnia Uniwersjada. Sportowcy - studenci z całego świata rywalizują w 27. dyscyplinach sportowych. I Łomża ma tam swojego przedstawiciela, a nie w grupie sportowców. Na Uniwersjadę pojechał Karol Łebkowski, sędzia zapaśniczy. Dziś zaczyna swoją pracę na zawodach w których rywalizują reprezentacje krajów skupionych w Międzynarodowej Federacji Sportu Akademickiego.

Karol Łebkowski
Karol Łebkowski

Karol Łebkowski pod koniec ubiegłego roku znalazł się w grupie najlepszych sędziów zapasów na świecie. Jego nazwisko widnieje w najwyższej „olimpijskiej” kategorii sędziów posiadających międzynarodowe kategorie sędziowskie Międzynarodowej Federacji Zapaśniczej FILA. Łebkowski, który na co dzień jest nauczycielem wychowania fizycznego w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Łomży, egzamin na olimpijską kategorię sędziowską zdał w ubiegłym roku podczas Mistrzostw Świata Juniorów, które odbywały się w Tajlandii. Z 61 sędziów z całego świata, którzy stanęli do egzaminu, tylko 8 podniosło swoje kwalifikacje. 
Posiadanie „olimpijskiej” kategorii sędziów FILA pozwala Łebkowskiemu na sędziowanie walk podczas najważniejszych imprez zapaśniczych - Mistrzostw Europy, Świata i Igrzysk Olimpijskich. Tą kategorię sędziowską ma tylko kilkudziesięciu sędziów na świecie, w tym dwóch Polaków. 
Zawody w zapasach na Uniwersjadzie w Kazaniu, które będzie sędziował Karol Łebkowski, będą odbywały się od 10 do 16 lipca.

Nie tylko Łebkowski
Na Uniwersjadzie w Kazaniu jest także pochodzący z Łomży Paweł Pietrzykowski. To tegoroczny absolwent fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Na Uniwersjadę pojechał w ramach wolontariatu jako fizjoterapeuta reprezentacji Polski. Został wytypowany przez zarząd AZS w Lublinie, i zaakceptowany przez zarząd główny AZS w Warszawie. W przydziale ma pracę w pięciu dyscyplinach, ale masuje wszystkich chętnych sportowców z Polski, ale z usług korzystał już np. Paweł Korzeniowski, oraz zawodnicy z innych państwa, które przyjechały bez swoich fizjoterapeutów. Łomżanin Uniwersjadę traktuje jako świetną możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w praktyce.

 

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0