wtorek, 20 lutego 2018 napisz DONOS@

W magicznej krainie operetki

W Nowogrodzie zabrzmiały arie i duety z najpopularniejszych operetek kompozytorów tej miary co Johann Strauss syn, Franz Lehár czy Imre Kálmán. Zaśpiewali je artyści biorący udział w Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża, z Jackiem Szymańskim, Dariuszem Wójcikiem, Joanną Cortes i Koreanką Ye Young Sohn na czele. Był też zaskakujący duet, którego nie było w programie koncertu, kiedy to na scenie zaśpiewały razem sopranistka Elżbieta Małgorzata Święczkowska – Mach i Teresa Karwowska, szefowa hotelu Zbyszko.


Festiwalowe koncerty, głównie rozrywkowe i operetkowe, odbywają się w Nowogrodzie już od siedmiu lat. Po ubiegłorocznym cygańskim show zespołu Romanca położoną nieopodal Narwi sceną ponownie zawładnęli, ku uciesze publiczności, śpiewacy operowi. Występujący w podwójnej roli konferansjera i śpiewaka dyrektor festiwalu Jacek Szymański zadbał o to, by program piątkowego koncertu był bardzo urozmaicony. Dlatego wyjątkowo liczna oraz żywiołowo reagująca publiczność bardzo chętnie włączała się wspólnego śpiewania i zabawy.
Owacyjnie przyjmowano przede wszystkim duety: Elżbiety Małgorzaty Święczkowskiej – Mach i  Jacka Szymańskiego, Joanny Cortes i Łukasza Wrońskiego oraz Dariusza Wójcika i Ye Young Sohn. Filigranową śpiewaczkę z Korei równie gorąco oklaskiwano po solowym popisie w „Miłość to niebo na ziemi”. Długo nie milknącymi brawami nagrodzono też niezrównaną interpretatorkę żywiołowego czardasza, Joannę Cortes oraz równie lubianego w Łomży i Nowogrodzie Łukasza Wrońskiego. Nie obyło się też bez repertuarowych niespodzianek. Pierwszą z nich było włączenie do programu koncertu również utworu polskiego kompozytora, Jerzego Lawiny – Świętochowskiego. Pieśń „Morze” z operetki „Panna wodna” zaśpiewała Beata Dunin-Wąsowicz. Była też perełka operowa, pochodząca z klasycznego dzieła „Don Giovanni” autorstwa samego Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Jednak największym zaskoczeniem okazało się wspólne wykonanie przez Elżbietę Małgorzatę Święczkowską – Mach i Teresę Karwowską przeboju z  musicalu „My Fair Lady” –   „Przetańczyć całą noc”. Chętnych do takiego właśnie spędzenia nocy z piątku na sobotę w Nowogrodzie nie brakowało. Dlatego kilka utworów było bisowanych od razu po ich wykonaniu, zaś operetkowy wieczór nieodwołalnie zakończyło wspólne odśpiewanie przez wszystkich artystów oraz publiczność ponadczasowego przeboju Jana Kiepury „Usta milczą, dusza śpiewa”. Wielbicieli wokalnego kunsztu i pięknych operetkowych melodii czekają jeszcze dwa takie koncerty: dzisiejszy w Białymstoku i niedzielny finał festiwalu w Drozdowie.

Wojciech Chamryk

Zdjęcia: Elżbieta Piasecka - Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0