środa, 21 lutego 2018 napisz DONOS@

Średniowieczna „lodówka” przy Starym Rynku

Mury XV-wiecznej kamienicy, zbudowanej z cegieł „palcówek”, a także zarys używanej w domu lodowni odsłonili archeolodzy pracujący u zbiegu ulic Rządowej i Radzieckiej w Łomży. Badania prowadzono przy okazji prac budowlanych przy Starym Rynku. Właśnie je zakończono.

fot. UM Łomża
fot. UM Łomża
fot. UM Łomża
fot. UM Łomża
fot. UM Łomża
fot. UM Łomża

Lodownia (lub lodnia) to pomieszczenie służące do przechowywania lodu (śniegu), dzięki czemu - można było przechowywać tam żywność. Historycy podają, że niewielkie chłodnie lodowe były w średniowiecznych gospodarstwach domowych zapewne dość powszechnie spotykane, szczególnie w gospodarstwach miejskich. Niemniej jak sądzą chłodnie lodowe w okresach letnich zabezpieczały jedynie doraźnie przed zepsuciem produkty żywnościowe i to jedynie te, które były przeznaczone do bieżącej konsumpcji. O wiele bardziej powszechnymi i skutecznymi sposobami konserwacji mięs w średniowieczu było solenie, suszenie i wędzenie.

Jak podaje Anna Sobocińska z ratusza poza średniowiecznymi murami kamienicy  wraz z zarysem używanej w domu lodowni odkryto widoczne na konstrukcji średniowiecznej fragmenty późniejszego XVII-wiecznego budynku. Archeolodzy znaleźli także ceramikę z XV w., która trafi do Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.  

Po zakończeniu badań archeologicznych możliwe ma być przyspieszenie prac remontowych na Starym Rynku. 
- W czwartek rozpocznie się układanie chodnika wzdłuż pierzei, na której znajduje się Ratusz. Potem ułożona zostanie nawierzchnia ulicy - MPGKiM przewiduje wówczas wydłużenie czasu pracy ekipy budowlanej – zapowiada Sobocińska zaznaczając, że zakończenie prac przy przedłużeniu ul. Giełczyńskiej planowane jest na 10 sierpnia.
Przebudowa fragmentów uliczek przy Starym Rynku, zgodnie z planami ma zakończyć się w październiku.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0