wtorek, 20 lutego 2018 napisz DONOS@

Rz: Co trzecie dziecko żyje w biedzie

Ubóstwo dotyka najmłodszych. Zwłaszcza na wsiach, ścianie wschodniej i z rodzin wielodzietnych – alarmuje Rzeczpospolita powołując się na najnowszy raport GUS. W Polsce 35 proc. dzieci w wieku 0–17 lat korzysta z pomocy państwa – wynika z niego. Najwięcej korzystających z pomocy mieszka na ścianie wschodniej. W województwie podlaskim udział dzieci otrzymujących zasiłki, w liczbie ogółem, wynosi aż 41%.

Jak pisze dziennik na biedę narażone są szczególnie rodziny wielodzietne. Ich udział wśród wszystkich beneficjentów zasiłków wynosi nie 10 proc. (tyle ile ich jest), ale 23 proc. 75 proc. takich rodzin otrzymuje zasiłki – na każde cztery rodziny wielodzietne trzy wymagają wsparcia.
Mimo takich danych polityka społeczna prowadzona w Polsce nie dostrzega w sposób adekwatny problemu ubóstwa rodzin. Wydajemy na ich rzecz ok. 1,8 proc. PKB, tj. około 30 mld zł rocznie. A tylko na emerytury i renty – ok. 200 mld zł rocznie – zauważa Rzeczpospolita. - Eksperci podkreślają ponadto, że państwo polskie pomaga rodzinom bez głowy. – Wydajemy na przykład ponad 400 mln zł na becikowe, które ciężko uznać za racjonalnie adresowaną pomoc – podkreśla Michał Kot, współautor raportu na temat polityki rodzinnej przygotowanego przez Fundację Republikańską.

źródło: Co trzecie dziecko żyje w biedzie - Rzeczpospolita

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0