wtorek, 20 lutego 2018 napisz DONOS@

W MPEC-u płacą lepiej niż w Warszawie

W łomżyńskim Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej średnia pensja w ubiegłym roku, wliczając ponoszone przez samorządową spółkę wydatki na ZUS i świadczeniami na rzecz pracowników, wyniosła blisko 5300 złotych miesięcznie. To dużo więcej niż wyliczane przez GUS przeciętne wynagrodzenie, które w ubiegłym roku w kraju przekroczyło 3 500 zł, ale nawet znacząco więcej niż średnia płaca w Warszawie, która oscylowała wokół 4,8 tys zł. W ciągu ostatnich 5 lat wydatki na wynagrodzenia w MPEC wzrosły o blisko 20%. Tylko w ubiegłym roku, mimo że nie było podwyżki, wzrosły o 4,6%. Podwyżka – zgodnie z zatwierdzonym przez prezydenta Czerniawskiego planem rzeczowo-finansowym spółki - ma być dopiero w tym roku.

Koszty rodzajowe MPEC w 2012 roku. Zielona kreska to wynagrodzenia. Oddzielnie kolorem granatowym podano wydatki na ZUS i niebieskim świadczenia na rzecz pracowników.
Koszty rodzajowe MPEC w 2012 roku. Zielona kreska to wynagrodzenia. Oddzielnie kolorem granatowym podano wydatki na ZUS i niebieskim świadczenia na rzecz pracowników.

W ubiegłym roku wynagrodzenia, ZUS i świadczenia na rzecz pracowników MPEC wydał 8 milionów 674 tysiące 162 złote. To 430 tysięcy więcej niż w 2011 roku. Co ciekawe wzrost wydatków nie miał związku z podwyżką wynagrodzeń, bo takiej w spółce nie było. Podwyżka, ma być dopiero w tym roku.
- Plan  rzeczowo-finansowym MPEC na 2012 rok zakłada wzrost średniej płacy w stopniu rekompensującym wskaźniki inflacji – podawał w marcu, po zatwierdzeniu planu przez Czerniawskiego, Ryszard Fiedorowicz wiceprezes MPEC.
Co ciekawe wydatki na płace miejskiej spółki rosną bez podwyżek już od lat. W latach 2007 – 2012 wzrost wyniósł ponad 25%. 

W MPEC-u w ubiegłym roku pracowało 137 osób. To o 3 osoby więcej niż w 2011 roku. Z tego 49 osób na stanowiskach nierobotniczych. Z danych podawanych przez spółkę wynika, że 21 pracowników ma mniej niż 40 lat. Zdecydowana większość pracowników MPEC ma wykształcenie średnie, zawodowe lub podstawowe. Wykształceniem wyższym legitymuje się 37 osób.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0