niedziela, 25 lutego 2018 napisz DONOS@

Noc pełna atrakcji

Dobkowski, Bralczyk i Ogórek będą bohaterami tegorocznej Nocy Muzeów w Łomży. W imprezie weźmie udział aż 14 różnych instytucji, do których będzie można wejść nie uiszczając żadnych opłat. Do tego pomiędzy poszczególnymi instytucjami będzie można poruszać się specjalną bezpłatną linią autobusową MPK. – Dołożyliśmy wszelkich starań, żeby program tegorocznej imprezy był jeszcze ciekawszy i pełen niespodzianek – mówi Jerzy Jastrzębski, dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. – Zapraszam wszystkich na niepowtarzalną przygodę ze sztuką w roli głównej. Drzwi placówek muzealnych i kulturalnych będą otwarte od 18. do 24., a w razie potrzeby – tak jak i przed rokiem - nawet dłużej!

Ubiegłoroczna Noc Muzeów w Łomży okazała się wielkim sukcesem. Zachęceni tak dużym zainteresowaniem zwiedzających organizatorzy postanowili w tym roku przygotować jeszcze bogatszy program. A ponieważ w sobotę 18 maja przypada Międzynarodowy Dzień Muzeów przeważają w nim propozycje wystawiennicze muzeów oraz galerii, ale są też koncerty, spotkania z literaturą i historią, a także inne propozycje. 
Najważniejszym wydarzeniem muzealnej nocy będzie otwarcie aż dwóch wystaw wybitnego malarza rodem z Łomży, Jana Dobkowskiego. Ceniony na całym świecie artysta, w Galerii Pod Arkadami, zaprezentuje rysunki, zaś w Galerii Sztuki Współczesnej obrazy z trzech najnowszych cykli.
– Jan Dobkowski w zeszłym roku obchodził 70-lecie urodzin – mówi Karolina Skłodowska, kierownik Galerii Sztuki Współczesnej. – Ten jubileusz postanowiliśmy podkreślić specjalną wystawą. Zależało mi na tym, żeby nie były to prace z tylko jednego cyklu, chcieliśmy pokazać wszechstronny wybór dzieł artysty, w tym rzadko prezentowane rysunki.
W łomżyńskich muzeach można będzie oglądać wystawy stałe i czasowe, w tym cieszącą się dużym zainteresowaniem „Łomża. Wędrówka przez wieki” oraz najnowszą „Máriapócs – węgierska Częstochowa” w Muzeum Północno-Mazowieckim. Miłośników motocykli i zabytkowych pojazdów na pewno zaś zainteresuje wystawa w Muzeum Diecezjalnym. 
Wielbiciele muzyki też znajdą coś dla siebie, podobnie jak ci lubiący czytać. Do Łomży przyjadą bowiem prof. Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek, autorzy finezyjnej, pełnej humoru książki „Kiełbasa i sznurek”. Odbędzie się też promocja najnowszego audiobooka  Henryka Gały, poety z Drozdowa, zaś Teatr Lalki i Aktora na Noc Muzeów przygotował swą interpretację dramatu „Kartoteka” Tadeusza Różewicza. 
– Są to bardzo różnorodne propozycje a program jest ułożony tak, że większość tych ofert nie koliduje ze sobą czasowo – podkreśla Karolina Skłodowska. – Można więc być praktycznie wszędzie i przeżyć wyjątkową nocną przygodę z kulturą, połączoną ze spacerem po mieście 
–  bo Noc Muzeów to dobry pretekst, żeby wyjść z domu!
– Chcemy dotrzeć do każdego rodzaju publiczności – dodaje Jerzy Jastrzębski. – Dlatego tym razem zasięg tematyczny i terytorialny imprezy jest większy, bo mamy jakby dwa centra: Stary Rynek i okolice, rejon Liceum Plastycznego i do tego STOPKĘ na Al. Piłsudskiego.
Sprawne przemieszczanie się pomiędzy wszystkimi instytucjami biorącymi udział w tegorocznej Nocy Muzeów na pewno ułatwi bezpłatna linia autobusowa. Specjalny autobus MPK będzie kursował co 35 minut na trasie: Giełczyńska - Rządowa - Plac Kościuszki - Al. Legionów - Al. Piłsudskiego - Zawadzka - Sikorskiego - Szosa Zambrowska - Giełczyńska.

Wojciech Chamryk

zobacz: PROGRAM NOCY MUZEÓW W ŁOMŻY


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0