czwartek, 22 lutego 2018 napisz DONOS@

Sądy Rejonowe w Grajewie i Wysokiem Mazowieckiem powrócą?

Sejm przyjął ustawę likwidującą skutki reformy sądów rejonowych. Od stycznia - decyzją ówczesnego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina 79 najmniejszych sądów rejonowych w Polsce, w tym sądy w Grajewie i Wysokim Mazowieckiem, zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Przegłosowana w piątek ustawa o okręgach sądowych sądów powszechnych wyznacza nie tylko podział terytorialny na okręgi sądowe, ale ustala także siedziby sądów i obszary właściwości wszystkich szczebli sądów powszechnych - apelacyjnych, okręgowych i rejonowych.

fragment art. 5 ustawy
fragment art. 5 ustawy
fragment art. 4 przyjętej przez Sejm ustawy określający m.in. łomżyński okręg sądowy.
fragment art. 4 przyjętej przez Sejm ustawy określający m.in. łomżyński okręg sądowy.

Projekt ustawy wpłynął do Sejmu 10 września 2012 r. Pierwsze czytanie miało miejsce 8 listopada 2012 r. Następnie projekt został skierowany do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która 20 lutego 2013 r. przyjęła go z poprawkami. 
Dziś za przyjęciem ustawy zagłosowało 231 posłów, przeciwko głosowało 200, a dwóch wstrzymało się od głosu. Za opowiedzieli się politycy opozycji: PiS, SLD, RP, SP i koalicyjnego PSL-u. Przeciwko była Platforma Obywatelska. 
Wynik głosowania w Sejmie nie przekreśla jeszcze tzw. reformy Gowina. Teraz ustawą zajmie się Senat, w którym większość posiada PO. Potem ustawę może jeszcze zawetować prezydent Bronisław Komorowski.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0