Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Błąd staruszka czy urzędnika?

Zwrotu ponad 11 tysięcy złotych, plus odsetki za sześć lat, zażądał prezydent Łomży od ponad 80-letniego niepełnosprawnego mieszkańca miasta. Kwota, której domaga się prezydent uzbierała się z wypłacanego mężczyźnie zasiłku pielęgnacyjnego w okresie od 1.05.2006r. do 30.06.2012r.. Zdaniem władz miasta zasiłek był nienależnie pobrany, bo właśnie od 1.05.2006r. czyli po ukończeniu 75 roku życia, mężczyzna jest uprawniony do otrzymywania dodatku pielęgnacyjnego wypłacanego przez ZUS. Zgodnie z prawem otrzymywanie tego dodatku wyklucza dalsze otrzymywanie zasiłku pielęgnacyjnego. Sęk w tym, że decyzję o bezterminowym przyznaniu mieszkańcowi Łomży zasiłku pielęgnacyjnego prezydent miasta wydał gdy miał on ukończone 74 lata.

Sprawą zajmował się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, do którego trafiła skarga mężczyzny na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łomży z listopada ubiegłego roku utrzymująca w mocy wcześniejszą decyzję prezydenta Łomży uznająca niezależność świadczenia rodzinnego i nakazująca jego zwrot wraz z odsetkami. Sąd jednak ich nie utrzymał, lecz  uchylił stwierdzając przy tym, że zaskarżone decyzje nie mogą być wykonane w całości do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku; oraz zasądzając od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego kwotę 240 złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.
W uzasadnieniu decyzji sąd wskazał, za niedopuszczalne jednoczesne rozstrzygnięcia o uznaniu świadczenia za nienależnie pobrane oraz nakazaniu jego zwrotu.
Sąd podkreślił przy tym, że przesądzenie w konkretnej sprawie o uznaniu świadczenia rodzinnego za nienależnie pobrane, zawsze wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego w zakresie przesłanek wymienionych w art. 30 ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych, a upatrywanie – jak w tym przypadku – nienależności pobranego świadczenia w fakcie zaistnienia okoliczności powodujących ustanie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego z powodu nabycia prawa do dodatku pielęgnacyjnego, wymaga wykazania, że osoba pobierająca zasiłek pielęgnacyjny została pouczona o braku prawa do jego pobierania. Oceny właściwego pouczenia strony o przypadkach ustania prawa do pobierania świadczenia należy dokonywać w nawiązaniu do okoliczności konkretnej sprawy, jasności pouczenia, percepcji osoby ubiegającej się o świadczenie oraz wiedzy pracownika organu, co do przeszkód w dalszym wypłacaniu świadczenia. Nie można przy tej ocenie abstrahować od postępowania organu w trakcie wypłacania świadczenia. W postępowaniu poprzedzającym wydanie decyzji o uznaniu świadczenia za nienależnie pobrane, należałoby poza zgromadzeniem dokumentów, przesłuchać stronę postępowania oraz pracownika organu nadzorującego wypłacanie świadczenia – wskazuje w uzasadnieniu wyroku WSA.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę